Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Ciąża a ślub kościelny?
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maja_19
kandydat
kandydat


Dołączył: 16 Cze 2011
Posty: 14

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 1:29    Temat postu: Ciąża a ślub kościelny? Odpowiedz z cytatem

Na prawdę nie znalazłam takiego tematu nigdzie, a sama mam dylemat.

Jestem w pierwszych tygodniach ciąży, z narzeczonym bardzo się kochamy i marzyliśmy o dziecku. Ślub planowaliśmy już wcześniej, po prostu ciąża go o parę miesięcy nam przyspiesza i teraz mam zasadnicze pytanie - czy to prawda, że ksiądz ma prawo odmówić udzielenia ślubu kościelnego kobiecie ciężarnej? Wiem, że miał wejść takowy zakaz.. żeby ludzie lekkomyślnie nie podejmowali tej decyzji.
My nie chcemy się pobrać ze względu na dziecko, bardzo się kochamy i chcemy już być razem na dobre i na złe. Na dniach idziemy z narzeczonym dowiedzieć się do księdza co i jak i zaklepać termin. Wiem, że już pewnie będzie widać wtedy moją kochaną kuleczkę uśmiech
Więc co robić gdy ksiądz po prostu odmówi udzielenia sakramentu?

Proszę o odpowiedzi i za każdą ślicznie dziękuję.
_________________
Szczęśliwi przyszli rodzice! wesoły)) :*

Narzeczeni od 1 czerwca 2011r. uśmiech
Kocham Cię, a Kochanie moje! :*
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 1:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak odmówi to nie bierzcie ślubu. Przyjdziecie jeszcze raz jak dziecko się urodzi.
A jak nie, to idźcie do innego kościoła/księdza. Nie wszędzie się trzymają tego rygorystycznie, czasami trzeba po prostu więcej zapłacić oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maja_19
kandydat
kandydat


Dołączył: 16 Cze 2011
Posty: 14

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 1:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

natalia_w napisał:
Jak odmówi to nie bierzcie ślubu. Przyjdziecie jeszcze raz jak dziecko się urodzi.
A jak nie, to idźcie do innego kościoła/księdza. Nie wszędzie się trzymają tego rygorystycznie, czasami trzeba po prostu więcej zapłacić oczko


Mam taką nadzieję uśmiech Tam gdzie mieszkamy księza są raczej właśnie nastawieni na zysk, także zobaczymy co nam powie. W sumie o wiele młodsze dziewczyny (też w ciąży) brały ślub i ksiądz jakoś nie rzucał im kłód pod nogi - tylko dzisiaj właśnie natknęłam się na artykuł o tym zakazie i się trochę przestraszyłam bo chcemy się pobrać nim dzidziuś przyjdzie na świat - bo później wiadomo, może po prostu nie być takiej możliwości uśmiech A, że jesteśmy oboje siebie pewni tymbardziej nie widzę żadnego problemu, no ale ja to ja - nie wiem jak na to patrzą księża uśmiech

Dziękuję Natalko za odpowiedz :*
_________________
Szczęśliwi przyszli rodzice! wesoły)) :*

Narzeczeni od 1 czerwca 2011r. uśmiech
Kocham Cię, a Kochanie moje! :*
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Katorii
bywalec
bywalec


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 234
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 9:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

natalia_w napisał:
Jak odmówi to nie bierzcie ślubu.

Nie zgadzam się z tym. Nie uważam żeby ksiądz był jakimś wyznacznikiem i miał prawo decydować co mam robić. Sama jestem zdania że ślub czy związek "dla dziecka" jest błędem ale jeśli Wy jesteście pewni że chcecie być razem bez względu na dziecko to nawet jeśli ksiądz by odmówił poszukałabym takiego który się zgodzi. Jak wiadomo każdy ksiądz jest inny jeden rozgrzeszy z antykoncepcji inny nie jeden liczy tylko na kasę inny chce dobra młodych. U nas na pierwszych naukach podeszła do proboszcza para i powiedziała że jej córka przyjmie w tym roku w tym kościele komunię a oni ślub i woli o tym powiedzieć już niż później miałyby wystąpić jakieś nieprzyjemności na co ksiądz odpowiedział ze jest zaszczycony mogąc brać udział w aż dwóch tak ważnych uroczystościach dla rodziny. Tak więc widać że można. Powodzenia i przemyślanej decyzji uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maja_82
maniak
maniak


Dołączył: 18 Cze 2011
Posty: 1613
Skąd: z Asusa...:)

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 9:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas w parafii był ostatnio ślub, gdzie dziewczyna była w 7 miesiącu ciąży. Więc co parafia to inne obyczaje.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
limone
guru
guru


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 3347

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 12:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maja_19, dlaczego chcecie wziąć ślub kościelny a nie tylko cywilny?

Katorii napisał:
natalia_w napisał:
Jak odmówi to nie bierzcie ślubu.

Nie zgadzam się z tym. Nie uważam żeby ksiądz był jakimś wyznacznikiem i miał prawo decydować co mam robić. (...)

Nie do końca tak uważam, bo nikt nie każe brać ślubu kościelnego (nie mówię o wszelkich przymusach z rodziny), ale tak poza tym, można iść do urzędu. Tak więc ze ślubem kościelnym, ksiądz jest jakimś tam wyznacznikiem - może niekoniecznie od tego komu i za ile udzielać ślubów/pogrzebów/i innych sakramentów, ale ogólnego pilnowania zasad. (Nie wiem jak dokładniej sprecyzować swoje myśli).
Moim zdaniem, trochę szkoda, że w wielu kwestiach problemy lub ich brak w załatwianiu jakichkolwiek spraw zależą od parafii i księży, jeden ksiądz machnie ręką lub wszystko bez problemu załatwi, a inni narobi tyle przeszkód, że się odechciewa...
Ps: To nie księża rozgrzeszają.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cinnamonnek
maniak
maniak


Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 1536

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 14:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karolipio napisał:
Tak więc ze ślubem kościelnym, ksiądz jest jakimś tam wyznacznikiem - może niekoniecznie od tego komu i za ile udzielać ślubów/pogrzebów/i innych sakramentów, ale ogólnego pilnowania zasad. (Nie wiem jak dokładniej sprecyzować swoje myśli).


Przykre to, ale właśnie tak jest. To on, z ramienia Kurii i dalej Episkopatu i dalej ogólnie Kościoła, pilnuje co komu przysługuje. I to mówiąc już tak dość chamsko i kolokwialnie - on ma prawo powiedzieć NIE, jeśli oceni, że młodzi działają albo pod wpływem impulsu, albo pod namową rodziny...choć sądzę, że zwykle wiąże się to ze sprawdzeniem wiadomości gdzieś wyżej, bo tak jak napisałaś, on pilnuje zasad. Zerknęłam na oficjalną stronę Episkopatu i tam wyraźnie pisze, że ślub można przyśpieszyć, w momencie gdy pojawi się jakaś sytuacja nagląca... niemniej maksymalne minimum to skrócenie przygotowań do jednego miesiąca (nauki wtedy są zaliczane prywatnie, i muszą wyjść zapowiedzi), inaczej, potrzebna jest zgoda biskupa, a takową on może wydać jedynie z bardzo naglących i poważnych wypadków.... Ciąża według mnie do takich "naglących" przypadków nie należy...
Prawo kościele jak wiadomo rządzi się swoimi kruczkami i jest specyficzne. W mojej parafii ksiądz definitywnie nie dopuściłby panienki z brzuszkiem przed ołtarz... raczej powiedziałby, że ślubu udzieli - po porodzie.

Jesteśmy dorośli, mnie jednak zastanawia fakt braku hm... odpowiedzialności i rozwagi. Skoro Młodzi planują ślub, są już zaręczeni, mają datę i powoli dążą do połączenia się węzłem małżeńskim, dlaczego tak ciężko zadbać o świadome zaplanowanie rodziny... o zabezpieczenie się przed ciążą?
Zauważyłam, że jak kiedyś, naturalną koleją rzeczy było pierw narzeczeństwo, małżeństwo, rodzina i dzieci, teraz to bardzo brzydko odwróciło się na brzuszek, narzeczeństwo i pośpieszny ślub. Przykre.

Swoją drogą, Maju_19 - wiem, że nie jestem osobą władną Ci doradzać, ale gdybym sama miała taką sytuację w rodzinie, definitywnie doradzałabym młodej, przyszłej mamie zaczekać. Ślub, całe przygotowania to nic innego jak JEDEN WIELKI STRES. Kobieta w ciąży, nie tylko jest humorzasta, ale także jej ciało się zmienia i fizycznie i hormonalnie. Często ciąża wiąże się z mdłościami, osłabieniem ... Koniecznie przemyśl decyzję, czy dasz radę. Czy nie lepiej poczekać aż dziecko przyjdzie na świat i dopiero wziąć ślub?
Skoro jesteście pewni swojej miłości - powinna ona przetrwać okres oczekiwania na potomka. Ewentualnie, jak tak już bardzo Was nagli, weźcie cichy ślub cywilny...
_________________
Ciekawość zabiła kota, satysfakcja przywiodła go z powrotem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pinesska
guru
guru


Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 2039
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja róznież mam zdanie że ksiądz nie powinien am odmówić ślubu, przynajmniej u kmnie tak jest, że nigdy nikomu nie odmówił.

Ale gdyby tak sie stało też bym polecała cywilny.
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maja_19
kandydat
kandydat


Dołączył: 16 Cze 2011
Posty: 14

PostWysłany: Sro 21 Mar 2012, 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karolipio napisał:
maja_19, dlaczego chcecie wziąć ślub kościelny a nie tylko cywilny?


Cywilny przynajmniej dla nas nie ma aż takiego znaczenia, to jest niesamowite przysięgać sobie miłość przed Bogiem:) A z 2 ślubami byłoby trochę zamieszania, a poza tym koszta - a teraz pieniążki będą potrzebne na maluszka, więc 2 imprezy jak dla mnie bez sensu (a niestety nasze rodziny obraziłyby się gdyby były 2 śluby a tylko 1 impreza :/)


Cinnamonnek napisał:
Swoją drogą, Maju_19 - wiem, że nie jestem osobą władną Ci doradzać, ale gdybym sama miała taką sytuację w rodzinie, definitywnie doradzałabym młodej, przyszłej mamie zaczekać. Ślub, całe przygotowania to nic innego jak JEDEN WIELKI STRES. Kobieta w ciąży, nie tylko jest humorzasta, ale także jej ciało się zmienia i fizycznie i hormonalnie. Często ciąża wiąże się z mdłościami, osłabieniem ... Koniecznie przemyśl decyzję, czy dasz radę. Czy nie lepiej poczekać aż dziecko przyjdzie na świat i dopiero wziąć ślub?
Skoro jesteście pewni swojej miłości - powinna ona przetrwać okres oczekiwania na potomka. Ewentualnie, jak tak już bardzo Was nagli, weźcie cichy ślub cywilny...


Jestem Ci bardzo wdzięczna bo naprawdę wiele mi daje taka obiektywna opinia:) Jasne, możnaby poczekać tylko, że no właśnie jak pisałam wcześniej sam cywilny by w naszych rodzinach nie wypalił, poza tym chcemy żeby maluszek nie miał też żadnych "nieprzyjemności" że ksiądz nie chciałby mu udzielić chrztu świętego.
Jak na razie czuję się dobrze, a ślub chcemy wziąć gdy będę w II trymestrze - bo wiadomo kobitka ma wtedy dużo więcej siły niż na początku czy końcu Very Happy uśmiech Wiadomo nie można się przemęczać, ale trochę pobujać maleństwem nie zaszkodzi uśmiech

Narzeczony był dzisiaj dopytać się w tej kwestii - ksiądz powiedział że da się załatwić, no ale... oczko
Chyba będzie trzeba dać więcej do koperty niż myśleliśmy język
_________________
Szczęśliwi przyszli rodzice! wesoły)) :*

Narzeczeni od 1 czerwca 2011r. uśmiech
Kocham Cię, a Kochanie moje! :*
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
limone
guru
guru


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 3347

PostWysłany: Czw 22 Mar 2012, 8:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cinnamonnek, dzięki uśmiech Bardziej sprecyzowałaś moje myśli Smile

maja_19 napisał:
karolipio napisał:
maja_19, dlaczego chcecie wziąć ślub kościelny a nie tylko cywilny?


Cywilny przynajmniej dla nas nie ma aż takiego znaczenia, to jest niesamowite przysięgać sobie miłość przed Bogiem:)

Przy cywilnym, pewnie Bóg też będzie wraz w wami Wink
W końcu On nie mieszka między murami kościołów.
Po cywilnym nie musicie robić żadnej imprezy... Dlaczego cywilny w rodzinie nie przejdzie? Albo dlaczego by się obrazili za 2 śluby i tylko jedną imprezę?
Serio decyzja o ślubie kościelnym jak i jego przyspieszeniu jest tylko Twoja i Twojego narzeczonego, a nie waszych rodzin?
maja_19 napisał:
Chyba będzie trzeba dać więcej do koperty niż myśleliśmy

Chcecie przekupić księdza, za udzielnie wam ślubu?
Są też pary, które biorą ślub wraz ze chrzcinami swojego dziecka, więc kilka opcji do wyboru jest... A impreza weselna wraz ze chrzcinami to pewnie koszty też się trochę zmniejszają...
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group