Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Zmiany w naukach przedmałżeńskich
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
straszna_dama
guru
guru


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 6180
Skąd: Göteborg/Szwecja

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 13:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm. A ja tu w wiadomościach wyczytałam, że nie chodzi o nauki, tylko o wydłużeniu stażu narzeczeńskiego przynajmniej do pól roku. Żeby ślub nie był spontaniczną decyzją.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ruda_wiewiórka
moderator
moderator


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 12149
Skąd: Ze Stumilowego lasu :)

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W radiu mówili o naukach. I dlatego zwróciłam na to uwagę, bo to jeszcze przede mną język okaże się w maju oczko ale wolę nie ryzykować i niedługo się zapiszemy z P. co by nie kusić losu oczko
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 14:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A cóż to jest staz narzeczeński?pytajnik
Trzeba udokumentować zaręczyny Rolling Eyes pytajnik
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 14:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

straszna_dama napisał:
Hmm. A ja tu w wiadomościach wyczytałam, że nie chodzi o nauki, tylko o wydłużeniu stażu narzeczeńskiego przynajmniej do pól roku. Żeby ślub nie był spontaniczną decyzją.


Ale kto bierze ślub kościelny nie będąc ze sobą pół roku?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
limone
guru
guru


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 3347

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 15:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poszperałam trochę w necie na ten temat i znalazłam np. takie info, zaczynając od tego, że:
Cytat:
Na razie trwają konsultacje biskupów w sprawie zmian. Decyzję mają oni podjąć 30 maja w Mediolanie podczas zjazdu poświęconego rodzinie. A wszystko zaczęło się od zeszłorocznego wystąpienia papieża Benedykta XVI, w którym zapowiedział zaostrzenie rygorów zawierania ślubu kościelnego. Decyzje w sprawie zmian wprowadzanych w Polsce zapadną w radzie ds. rodziny Episkopatu. Ks. Przemysław Drąg z rady potwierdza, że rozmowy trwają.
- Chodzi o to, by przygotowanie do ślubu było głębokim doświadczeniem wiary, a nie załatwieniem papierka - mówi ks. Przemysław Drąg. (...)
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/519297,o-slub-koscielny-trzeba-sie-bedzie-mocniej-starac,id,t.html

Powody zmian:
Cytat:
Badania psychiatryczne, wnikliwe pytania dotyczące doświadczeń seksualnych, wydłużone kursy przedmałżeńskie - tak zdaniem niektórych biskupów miałyby wyglądać przygotowania narzeczonych do ślubu kościelnego. Zmiany wynikają z rosnącej liczny wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jakie zalewają Sądy Biskupie. Episkopat jest jednak bardzo ostrożny w tej materii, na zmiany przyjdzie nam jeszcze poczekać.
- W tej chwili trwają prace Rady ds. Rodziny, działającej przy episkopacie. Jednak przede wszystkim czekamy na dokument Stolicy Apostolskiej, który będzie dla nas nadrzędny. Ostateczne ustalenia poznamy zapewne za kilka miesięcy - mówi bp Kazimierz Górny z Rzeszowa, który stoi na czele rady działającej przy episkopacie.

Jedną z nowości, o których się mówi, miałaby być zmiana terminu zgłoszenia proboszczowi chęci zawarcia małżeństwa. Według obowiązujących przepisów narzeczeni muszą zgłosić się w parafii najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu. Według nowych przepisów musieliby to zrobić już sześć miesięcy przed ślubem.

Ks. Przemysław Drąg, który bierze udział w pracach Rady ds. Rodziny, zastrzega jednak, że jego zdaniem zmiany polegać będą głównie na wydłużeniu czasu przygotowań do ślubu. - Chodzi nam głównie o pogłębienie przeżywania sakramentu małżeństwa - tłumaczy duchowny. - Nauki przedmałżeńskie nie powinny być czystym przekazaniem informacji, ale przeżywaniem wiary.

Duchowny uważa, że pomóc w tym powinni księża. Natomiast zajęcia na temat komunikacji między małżonkami czy wychowania dzieci, mają prowadzić specjalnie przygotowani świeccy specjaliści. - Tak wygląda to już w wielu diecezjach. Dodatkowo organizowane są dni skupienia, spotkania dla narzeczonych - wylicza.

Takie spotkania bardziej przypominają warsztaty (jednym z zadań jest np. napisanie listu do narzeczonego), niż tradycyjne wykłady. - Uważam, że taka powinna być standardowa forma nauk przedmałżeńskich - podkreśla ks. Drąg.
Badania psychiatryczne oraz restrykcje wobec kobiet w ciąży to propozycje bp. Antoniego Długosza z Częstochowy, o których mówił w wywiadzie dla "Super Expresu". - Takich zmian nie przewidujemy - ucina bp Kazimierz Górny. (...)
http://m.gloswielkopolski.pl/f/s3lyo/p3m2c/artykul.html?synd=354101


Tak więc, wychodzi na to, że chodzi o sam fakt zgłoszenia się do księdza na pół roku przed...
Nie wygląda to jakoś tak strasznie Razz
Pewnie dobre dla tych, którzy chcą czegoś więcej niż "odbębnić", aby mieć papierek...
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marga
guru
guru


Dołączył: 23 Lut 2011
Posty: 11483

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Badania psychiatryczne, wnikliwe pytania dotyczące doświadczeń seksualnych" - no to mnie trochę zaintrygowało... Nie chciałabym, żeby przed ślubem Ksiądz (!) a nie lekarz dawał skierowanie do psychiatry lub wypytywał o życie intymne. Jakoś mi się to ociera o łamanie praw człowieka.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
limone
guru
guru


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 3347

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 15:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marga napisał:
"Badania psychiatryczne, wnikliwe pytania dotyczące doświadczeń seksualnych" - no to mnie trochę zaintrygowało... Nie chciałabym, żeby przed ślubem Ksiądz (!) a nie lekarz dawał skierowanie do psychiatry lub wypytywał o życie intymne. Jakoś mi się to ociera o łamanie praw człowieka.

W tej samej informacji jest, że nie przewidują wprowadzenia badań psychiatrycznych.
Polecam też kliknięcie w linki zacytowanych tekstów, by przeczytać całość.

Z drugiej strony te wnikliwe pytania dotyczące intymności - już teraz takich nie ma? Jak i też inne zmiany może zredukują też ilość ślubów branych jedynie dla samej oprawy ślubu kościelnego, dla samej otoczki...?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marga
guru
guru


Dołączył: 23 Lut 2011
Posty: 11483

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, jasno jest napisane, że niektórzy biskupi chcieliby takich badań, mój cytat odnosił się właśnie do tego typu planów, dążeń, dywagacji, nie do faktów. Na razie tego typu badań nie ma. A wnikliwe pytania o życie intymne, dokładne z nim się zapoznanie ma być gwarantem czego? Powodzenia małżeństwa? Tego, że ślub jest brany dla sakramentu, a nie otoczki? Nie chcę tego tematu ciągnąć, bo pewnie znów się okażę nie dość dobrą katoliczką, jednak naprawdę nie widzę celowości tego typu wywiadu. Jeśli jest dowód na to, że małżeństwa nie skonsumowane przed zawarciem są bardziej szczęśliwe, chętnie go poznam, naprawdę, ciekawa jestem, co mówią o tym statystyki.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shadow's wife
guru
guru


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 10413
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marga napisał:
A wnikliwe pytania o życie intymne, dokładne z nim się zapoznanie ma być gwarantem czego? Powodzenia małżeństwa? Tego, że ślub jest brany dla sakramentu, a nie otoczki?


Pamiętasz, nam na naukach o. mówił, że związek który nie został skonsumowany przed ślubem, ma większe szanse na przetrwanie niż ten, który został skonsumowany? uśmiech
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marga
guru
guru


Dołączył: 23 Lut 2011
Posty: 11483

PostWysłany: Sro 7 Mar 2012, 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamiętam właśnie uśmiech. I pamiętam, że mówił o badaniach jakiejś tajemniczej Socjolog z Krakowa. Jednak chciałabym dotrzeć do statystyk, bo samo powołanie się na anonimowego naukowca jakoś do mnie nie przemawia - tym bardziej, że widząc różnorakie doświadczenia dookoła, jakoś nie zaobserwowałam takiej tendencji. Naprawdę zastanawiam się nad tym. Podam taki przykład: moja przyjaciółka nie współżyła przed ślubem, jest bardzo dobrą, wierzącą i niesamowicie fajną osobą. Oczywiście, również nie mieszkała z narzeczonym. Powiedziała mi kiedyś w chwili smutku i zwątpienia, że teraz by tak nie zrobiła, bo bardzo mocno wspólna przyszłość ją rozczarowała. I fakt, nie myśli o rozwodzie, bo jest bardzo wierząca. Może stąd ta korelacja - gdy ktoś nie współżyje, bardziej gorliwie przestrzega zasad, tym samym nie rozwiedzie się, nawet jeśli w małżeństwie cierpi, a małżonek, po bliższym poznaniu, nie okazuje się tym jedynym wymarzonym?
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 2 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group