Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Klaps - wychowanie/ przemoc?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Plotki i porady doświadczonych mam
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lusilla
moderator
moderator


Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 6913
Skąd: inąd

PostWysłany: Sro 30 Kwi 2014, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja pozostane przy swoich pogladach, Ty przy swoich ale moze ktos kiedys dla siebie cos wyniesie.
Powiedz Rashel, co bys zrobila, gdyby dziecko Ci oddalo?
Klaps u mojego dziecka zrodzil jeszcze wieksza agresje. Dlatego stwierdzilam, ze to sensu nie ma.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rashel
maniak
maniak


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 1613

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 7:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie przypomonam sobie takiej sytuacji.
A gdybac nie bede, bo moje dziecko jest inne niz jego rowiesnicy, wymaga tez innej opieki i innych metod wychowawczych.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lioness
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 528

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 9:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby była jasność - ja też nie pochwalam tzw. bezstresowego wychowania, wychowywania bez wyciągania konsekwencji i bez kar.

Mam wrażenie, że większość osób widzi czarno-biało: klapsy ALBO bezstresowe wychowanie. Jakby nie było nic pomiędzy.
To nieprawda. Jest cała gam kar, które można wykorzystać i nie zadają one dziecku bólu. Jasne, że łatwiej jest dać jednego klapsa i mieć z głowy niż przez 20 minut konsekwentnie odprowadzać dziecko na krzesełko w kącie, pilnując by odsiedziało tam swoje kilka minut kary spokojnie. Odebranie nagrody to też kara (np. mówimy, że idziemy na lody; dziecko na spacerze zaczyna uciekać; łapiemy za rękę i wracamy do domu - nie ma lodów = kara) albo hiperkorekcja to też kara (np. dziecko specjalnie wylało coś na podłogę - ma wytrzeć nie tylko to co rozlało, ale całą podłogę w pokoju, często na początku trzeba pokierować rękami dziecka i właściwie z nim wytrzeć tę podłogę, tylko że jego rękami, nie swoimi). Ale to wszystko zajmuje więcej czasu niż klaps...

Poza tym większą skuteczność odnosi nagradzanie na dobre zachowanie - wtedy zwiększa się jego częstość. Nieraz ku zdziwieniu rodziców niektóre złe zachowania "same znikają", kiedy wzmacnia się dobre i właściwe.
Dużo osób ma podejście: jak dziecko zrobi coś źle - to je karzemy; a jak zrobi coś dobrze - no to zrobiło, co do niego należy i żadna nagroda mu się z tego tytułu nie należy. Błąd.
I zanim podniosą się głosy "to co, mam teraz rozpuszczać dzieciaka i zawsze jak zrobi, co mu każę, mam kupować zabawkę?!". Nie. Nagrodą może być pochwała, poświęcenie uwagi przez rodzica, wspólna zabawa, łaskotki, zagranie razem w grę czy wyjście na plac zabaw - cokolwiek co lubi dziecko i na czym mu zależy. Trzeba go chwalić: "super teraz idziesz ze mną spokojnie na spacerze", kiedy idzie spokojnie, a zazwyczaj uciekało; "fajnie odstawiłeś buty na miejsce", "super się bawisz z siostrą", itp. To nic nie kosztuje, a przynosi efekty. Im więcej dobrych zachowań u dziecka, tym mniej miejsca i czasu na te niepożądane.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lusilla
moderator
moderator


Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 6913
Skąd: inąd

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 10:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie to wywnioskowałam z niektórych postów tutaj- albo jest wychowywanie dopuszczające bicie, albo wychowanie bezstresowe czyli takie, w którym dziecku pozwala się na wszystko. A to przecież nie tak Smile I Lioness pięknie to wszystko ujęła Smile
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rashel
maniak
maniak


Dołączył: 13 Maj 2013
Posty: 1613

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas metoda nagrod i kar wyparla w wiekszosci klapsy.
Za grzeczne cwiczenia logopedyczne, gramy pozniej w jakas gre planszowa.
Za zjedzenie obiadu bez grymaszenia, maly moze wybrac sobie z pudelka jakiegos ulubionego cukierka. Nie zje, to ma kare na ulubiona zabawke, slodycze albo bajki...

Jednak z drigiej strony, gdyny nie tzw klaps i kary, to mialabym bestie w domu. Poki mieszkalismy u moich rodzicow maly robil co chcial. Caly dzien komp albo tv, slodyczy na full. I strzez boze dac mu kare albo podniesc na niego glos. Moi rodzice byli gotowi zagryzc w obronie wnuka, nie majac przy tym za krzty racji. Ba, maly po dzien dzisiejszy u nich, obiadu jesc sam nie musi, bo babcia go nakarmi. Tutaj jak sam nie zje, mimo ze ma vos co lubi, to poprostu nie ma zadnej nagrody. Koniec kropka, blagania nie zadzialaja. I co? Dziecko umie poslugiwac sie nozem i widelcem. Cuda...

W rodzinie mam przyklad dziecka nie karanego za nic. Rodzice wychodza z zalozenia - ignoruj to przestanie. Niestety, ale z dzieciaka jest szatan :/
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
atina
guru
guru


Dołączył: 11 Paź 2010
Posty: 4955
Skąd: honolulu

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 13:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To, ze nie został poruszony temat kar nie świadczy o tym, że m.in. ja nie biorę tego w ogóle pod uwagę. W tym temacie mówi się o karach cielesnych i na tym się skupiłam. Napisałam wcześniej, że każde dziecko jest inne. Do jednego wystarczy przemówić, drugiemu dać karę, a trzeciemu lekkiego klapsa w pupę. I absolutnie nie uważam tego za przemoc. I nie jestem za tym, żeby klapsa dawać za byle durnotę, tylko za mocne przewinienie, kiedy nic innego nie trafia. Tyle z mojej strony. Ale poruszyłam kontrowersyjny temat język
_________________



Ostatnio zmieniony przez atina dnia Czw 1 Maj 2014, 13:56, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
e-nina
guru
guru


Dołączył: 11 Mar 2010
Posty: 2492
Skąd: Małopolska

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 13:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

atina,przynajmniej forum ożyło oczko
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lusilla
moderator
moderator


Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 6913
Skąd: inąd

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 14:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ale słuchajcie. Nie odbieracie klapsa jako formy przemocy? A gdyby was mąż szturchał/ pchał (bez podtekstów) czy coś w tym stylu? Byłoby to normalne? Smile
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 15:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale jednak trochę jest tak, że dziecko jest jakby "pod" nami - nie jest równorzędnym, decyzyjnym partnerem w domu- chociaż teraz jest taki sznyt, że może i to się zmieniło...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lauraire
guru
guru


Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 8431

PostWysłany: Czw 1 Maj 2014, 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rashel napisał:
pluszak napisał:
Dla mnie klaps to też nie przemoc, raz jak dziecko coś porządnie przeskrobie nikomu nie zaszkodzi i nie zaszkodzilo. Też mnie to trochę zdziwiło, że traktowanie klapsa jest teraz na poziomie bicia czy znęcania się nad dzieckiem. Zależy też, kto co rozumie przez klapsa. Dla mnie jest to w zasadzie klepnięcie w tyłek i wytłumaczenie za co, ale dla innych może być użycie maksymalnej siły lub przedmiotu, więc no ciężko określić co jest przemocą... My klapsy dostawaliśmy i żyję i nie mam tego za złe nikomu, a bezstresowe wychowanie to chyba najgorsza rzecz jaką ktoś wymyślił.


Mam identyczne zdanie.

Nasze pokolenie wychowało się na klapsach. Żyjemy. Woda sodowa nie uderza nam do głów. Gorzej, jak się patrzy na te dzieciaki i nastolatki teraz... Wchodzą na głowę, bo rodzic nieraz wręcz boi się ryknąć, żeby ktoś go o znecanie nad dzieckiem nie posądził

Jakos nie uważam się za ofiarę przemocy w rodzinie Very Happy

Podpisuję się pod dziewczynami wszystkimi kończynami.

W rodzinie mam przykład nastolatki wychowanej bezstresowo i powiem wprost; broń nas Panie Boże przed takimi dziećmi.
Oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka, wiadomo, że 1,5 roczne dziecko nawet nie zrozumie dlaczego dostaje klapsa i to rzeczywiście jest bez sensu, ale zbuntowany przedszkolak, który naprawdę już dużo pojmuje i czasami nie da się go okiełznać prośbami, groźbami czy karami nie umrze i nie stanie się nagle agresorem i prześladowcą od jednego zasadnego klapsa. I wcale nie uważam, żeby KLAPS (tutaj chyba główny problem leży w zdefiniowaniu tego słowa) miał spowodować agresję i używanie przemocy u takiego dziecka w bliższej czy dalszej przyszłości.
Np. ja nigdy nie dostałam od taty, wystarczyło, że podniósł głos lub groźnie popatrzył i byłam aniołem, natomiast od mamy zdarzyło się kilka razu dostać po tyłku, a żadna istota na tym świecie nigdy nie zaznałam ode mnie ani krzty fizycznej przemocy. Ok, załóżmy, że to kwestia tego, że jestem kobietą, powiedzmy sobie szczerze raczej wątłą fizycznie. No to mój mąż, nie raz, nie dwa dostał od swojego taty (czasem naprawdę bezpodstawnie), a jest jednym z najłagodniejszych ludzi na jakich znam, który przysłowiowej muchy by nie skrzywdził, mimo swojej dużej siły. Mało tego, mimo wszystko ma i miał ogromny szacunek do swojego taty i uważam, że jest świetnie wychowany.

Ale oczywiście każdy niech robi po swojemu, bo przecież swoje dzieci zna najlepiej i najlepiej wie jakie metody wychowawcze odniosą pozytywne skutki. uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Plotki i porady doświadczonych mam Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 7 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group