Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Nauki
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 59, 60, 61  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 12:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko, że pani z poradni oraz ksiądz spotyka się z ogromną ilością zarówno par narzeczeńskich jak i małżeńskich, więc ich "teoretyczna" wiedza śmiem twierdzić jest większa niż przeciętnego małżonka praktyczna- choćby dlatego, że znają setki historii z różnymi zakończeniami, z różnymi problemami i niejednokrotnie dramatami.
Przygotowanie, o którym pisała Elmuszka, to metafora: tak jak lekarz ma przygotowanie medyczne, tak ksiądz teologiczne i duchowe. To nie jest człowiek z przypadku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 13:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W naukach chodzi moim zdaniem też nie tyle o to, zeby ludzi pouczać jak mają postępować w małżeństwie, ksiądz oczywiście nie ma doświadczenia w rozwiązywaniu problemów małzeńskich. Ale dobre nauki pomogą nam zrozumieć na czym polega ten sakrament, co ze sobą niesie, co nam może pomóc w budowaniu szczęśliwego związku, a wreszcie co nam może pomóc w przezwyciężeniu kryzysów. Chodzi tu oczywiscie o kwestie wiary.

Moje nauki były takie na 3 - z 8 spotkań 3 były fajne i dały do myślenia, pozastałe do raczej takie pitolenie bez ładu i składu.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karlajn
gaduła
gaduła


Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 438

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja absolutnie nie mówie, ze to jest czlowiek z przypadku, ale mimo wszystko wole przyklady dla siebie czerpac z zycia np. swoich rodziców czy znajomych, a nie z opowiesci ksiedza.
Natomiast, tak jak napisalam, slucham ksiezy (np. co niedziele w kazaniu), z nauk przedmalzenskich, które odbylam jestem bardzo zadowolona i mnóstwo sie dowiedzialam, ale wydaje mi sie, ze gdyby nie byly prowadzone przez malzenstwo z kilkunastoletnim stazem i czwórka synów, o których opowiadali w anegdotkach, moglabym miec inne wrazenia.

I zgadzam sie z agattt - chodzi o wiare, o sakrament i jesli o tym mówi do mnie ksiadz to ja slucham chetnie. A jesli wkraczamy w biologie, w budowe organizmu kobiety i mezczyzny, w proces zaplodnienia to ja mysle, ze osoba wierzaca, ale z osobistym doswiadczeniem w kwestii rodziny jest duzo bardzo odpowiednia do rozmowy niz ksiadz.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja powiem tak- u nas nauki prowadził nie ksiązdz a 3 pary małżeńskie oczywiście we współpracy z księdzem.

I dałabym wszystko, żeby zamiast stracić tam czas- na chyba 10 spotkań po 3 godziny- dostać się na nauki dominikańskie, prowadzone właśnie przez braci dominikanów.

Ksiądz nie mówi Wam o Waszej miłości- bo o tym nie ma pojęcia- mówi o tym, czym w kontekście wiary jest prawdziwa miłość, czym jest małżeństwo, oczywiście nie tylko- ale chyba czujesz różnicę...
Zresztą akurat my poradnię - zaliczyliśmy o znajomego małżeństwa, większość poradniowych pań- to w tym momencie stosujące NPR w praktyce mężatki... Bo w poradni głównie ten kontekst jest poruszany- i widzę, że zaczyna się stawiać , przynajmniej w Łodzi - na osoby, które stosują metodę w praktyce. Uwierz, z zupełnie innym nastawianiem uczysz się metody będąc "starą panną", zupełnie inaczej, jeśli od niej zależy Twoje życie seksualne Twisted Evil
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karlajn
gaduła
gaduła


Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 438

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 15:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja akurat mialam nauki u Dominikanów i czesc kazdego spotkania prowadzyna byla przez brata, a czesc przez malzenstwo.
Doskonale wiem o czym mówi ksiadz.

Ale chyba wy zapomnialyscie do czego ja sie odnioslam: nawiazalam do wypowiedzi Elmuszki, która nawiazala do Twojej Karolino wypowiedzi o tym, ze ludzi drazni, ze ktos kto nie ma dzieci i rodziny poucza ich sprawach, których nie doswiadczyl i ze to jest dziwne. Otóz moim zdaniem kiedy ksiadz opowiada o sakramencie i wierze to jest to pozadane, bo on to wie najlepiej. Jesli malzenstwo opowiada o rozwiazywaniu konfliktów i wychowywaniu dzieci to jest to pozadane, bo oni to przeszli.
Jedyne co nie jest wg mnie pozadane to osoby nie majace doswiadczenia w pewnych kwestiach, nauczaja innych o tych kwestiach i tyle.

Uwazam, ze nauki przedmalzenskie powinny poruszac bardzo rozne kwestie i powinny byc w z wiazku z tym madrze 'zbudowane', zeby mialy sens - nie kazdy jest odpowiednia osoba do mówienia o wszystkim. Kazdy ma swoja dzialke i nikt mi nie wmówi, ze starsza Pani bez dzieci lepiej mi opowie o nrp niz mezatka, która to stosuje w zyciu.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
lauraire
guru
guru


Dołączył: 23 Maj 2012
Posty: 8431

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 15:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agattt napisał:
W naukach chodzi moim zdaniem też nie tyle o to, zeby ludzi pouczać jak mają postępować w małżeństwie, ksiądz oczywiście nie ma doświadczenia w rozwiązywaniu problemów małzeńskich. Ale dobre nauki pomogą nam zrozumieć na czym polega ten sakrament, co ze sobą niesie, co nam może pomóc w budowaniu szczęśliwego związku, a wreszcie co nam może pomóc w przezwyciężeniu kryzysów. Chodzi tu oczywiscie o kwestie wiary.
Amen uśmiech

agattt napisał:
Moje nauki były takie na 3 - z 8 spotkań 3 były fajne i dały do myślenia, pozastałe do raczej takie pitolenie bez ładu i składu.

Ja miałam tylko 4 spotkania i każde na swój sposób dało Nam do myślenia, z każdego wyciągnęliśmy jakąś małą cząsteczkę dla siebie. Może jedno spotkanie z Panią od NPRu było bardziej śmieszne aniżeli pomocne, bo babka strzelała hasłami, których raczej wcześniej nie przemyślała, w ogóle roztrzepana była język ale na pewno nie uważam, że ta część była stratą czasu.
Może zabrzmię banalnie i pomyślicie, że przesadzam, albo nad interpretuję, ale mam wrażenie (czuję), że cały ten kurs nauk przedmałżeńskich zmienił mnie na lepszą w stosunku do mojego przyszłego męża. uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karlajn
gaduła
gaduła


Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 438

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lauraire napisał:

Może zabrzmię banalnie i pomyślicie, że przesadzam, albo nad interpretuję, ale mam wrażenie (czuję), że cały ten kurs nauk przedmałżeńskich zmienił mnie na lepszą w stosunku do mojego przyszłego męża. uśmiech


Nie brzmi to banalnie, ja tez tak czuje, uwazam, ze nauki bardzo duzo mi uswiadomily.
Dlatego nie chce brzmiec jak osoba przeciwna naukom, bo sa zle, ja je bardzo doceniam ! Tylko oczekuje odpowiednich osób na odpowiednim miejscu uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Elmuszka
moderator
moderator


Dołączył: 15 Sie 2010
Posty: 4494

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 15:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karlajn napisał:
Ale chyba wy zapomnialyscie do czego ja sie odnioslam: nawiazalam do wypowiedzi Elmuszki, która nawiazala do Twojej Karolino wypowiedzi o tym, ze ludzi drazni, ze ktos kto nie ma dzieci i rodziny poucza ich sprawach, których nie doswiadczyl i ze to jest dziwne. Otóz moim zdaniem kiedy ksiadz opowiada o sakramencie i wierze to jest to pozadane, bo on to wie najlepiej. Jesli malzenstwo opowiada o rozwiazywaniu konfliktów i wychowywaniu dzieci to jest to pozadane, bo oni to przeszli.
Jedyne co nie jest wg mnie pozadane to osoby nie majace doswiadczenia w pewnych kwestiach, nauczaja innych o tych kwestiach i tyle.


Pewnie częściowo masz rację, ale też Nhele to dobrze ujęła:
nheledore napisał:
Tylko, że pani z poradni oraz ksiądz spotyka się z ogromną ilością zarówno par narzeczeńskich jak i małżeńskich, więc ich "teoretyczna" wiedza śmiem twierdzić jest większa niż przeciętnego małżonka praktyczna- choćby dlatego, że znają setki historii z różnymi zakończeniami, z różnymi problemami i niejednokrotnie dramatami.
więc nie twierdziłabym, że te osoby nie mają żadnego doświadczenia...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
karlajn
gaduła
gaduła


Dołączył: 30 Paź 2012
Posty: 438

PostWysłany: Sro 20 Lut 2013, 16:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno ze spotkan i rozmów z wieloma parami czerpia duzo wiedzy i doswiadczenia, wiec takie osoby po latach pracy maja podstawy, zeby doradzac i uczyc innych.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kasia_90
guru
guru


Dołączył: 19 Sie 2013
Posty: 4297
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sro 2 Paź 2013, 17:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w tą niedzielę pierwsze nauki przedmałżeńskie uśmiech mamy w fajnej parafii więc nie powinno być źle oczko
EDIT: właśnie wróciliśmy z nauk uśmiech mamy prześwietnego księdza uśmiech wszystkim takiego życzę oczko w międzyczasie opowiada kawały i podchodzi do wszystkiego na luzie uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 59, 60, 61  Następny
Strona 60 z 61

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group