Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Przysięga małżeńska z pamięci :)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czerwony kotek
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 26 Sie 2012
Posty: 567
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Pon 10 Lut 2014, 14:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znam na pamięc przysięgę cywilną, ale będę polegac raczej na urzędniczce, pewnie ze stresu zapomnę język
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Escherichia
guru
guru


Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 3165
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon 10 Lut 2014, 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My będziemy mówić z pamięci. Jasne, że w stresie można zapomnieć ale ksiądz czuwa i w razie czego podpowie.
Przysięga powtarzana moim zdaniem potrafi trochę "brzydko" wyglądać, szczególnie jeśli robi się dłuuugie przerwy co parę słów i wychodzi to bardzo nienaturalnie. Jakoś tak zawsze pamiętam, że "ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci" wychodziło mniej więcej tak: i ślubuję ci .... Miłość... Wierność... I uczciwość małżeńską... oraz... że cię nie opuszczę... aż do śmierci... Tak mi dopomóż... Panie Boże... Wszechmogący... itp.

Chociaż uważam, że i tak jest postęp, bo księża nie mówią już bezpośrednio do mikrofonu. Jako dziecko jak chodziłam na śluby to pamiętam, że ksiądz zawsze najpierw mówił do mikrofonu część przysięgi a potem ten mikrofon ministrant podsuwał Młodym i oni powtarzali język
_________________
Aut inveniam viam aut faciam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasztanowa
guru
guru


Dołączył: 09 Sty 2012
Posty: 11191

PostWysłany: Pon 10 Lut 2014, 15:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Escherichia napisał:
Chociaż uważam, że i tak jest postęp, bo księża nie mówią już bezpośrednio do mikrofonu. Jako dziecko jak chodziłam na śluby to pamiętam, że ksiądz zawsze najpierw mówił do mikrofonu część przysięgi a potem ten mikrofon ministrant podsuwał Młodym i oni powtarzali język

Dokładnie język

Ja uważam, że takie odstępy jak w: "i ślubuję ci .... Miłość... Wierność... I uczciwość małżeńską..." nadają dodatkowo podniosłości przysiędze uśmiech Jak się mówi z pamięci, to jest ryzyko, że się "wyklepie" za szybko z przejęcia i moim zdaniem to właśnie brzydko wygląda oczko
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Escherichia
guru
guru


Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 3165
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon 10 Lut 2014, 15:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przerwy są w porządku jeśli są w hmm... odpowiednich miejscach a nie po co drugim słowie, a tak księża czasem rozbijają żeby było łatwiej i szybciej powtarzać. I kolejne części zdania są jakby oderwane od siebie. O ile miłość, wierność i uczciwość powiedziane z przerwą brzmią dobrze, dodają trochę tej wagi to rozbijanie że cię nie opuszczę... aż do śmierci... tak mi dopomóż... Panie Boże... robi się takim klepaniem w rytmie.
_________________
Aut inveniam viam aut faciam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamejka
kandydat
kandydat


Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 28
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 10 Lut 2014, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie się właśnie to powtarzanie za księdzem podoba uśmiech To takiej dostojności i magii dodaje uśmiech Znam przysięgę na pamięć, zresztą jest krótka więc to nic takiego. Ale chciałabym tradycyjnie powtarzać za księdzem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
malenka00
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 615
Skąd: OH

PostWysłany: Pon 10 Lut 2014, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też jestem za powtarzaniem, można się skupić nad tym, co się mówi, tak, żeby nie palnąć jakiejś gafy jak np. "i nie dopuszczę cię aż do śmierci". A przerywniki przy tych najważniejszych słowach nadają charakteru całej przysiędze.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pearl.jamka
guru
guru


Dołączył: 31 Paź 2013
Posty: 3322

PostWysłany: Wto 11 Lut 2014, 8:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli się stawia pauzy w odpowiednim miejscu - to z pamięci wyjdzie perfekcyjnie. Księża jakoś te pauzy wstawiają po każdym słowie co brzmi kuriozalnie dla mnie. Zgadzam się z Escherichia
_________________
Wiadro cierpliwości przyjmę! Pilnie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lioness
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 13 Paź 2012
Posty: 528

PostWysłany: Wto 11 Lut 2014, 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najważniejsze, żeby sobie w oczki patrzeć, wtedy wszystko pięknie wychodzi zakochany
Nawet jak się mówi z pamięci, to nie jest to recytowanie jak seria z karabinu. Gardło się ściska, emocje nachodzą i chcąc, nie chcąc są przerwy między frazami, w takich miejscach jak trzeba uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamejka
kandydat
kandydat


Dołączył: 01 Paź 2011
Posty: 28
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 15 Lut 2014, 19:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie też uważam że najważniejsze sobie w oczki patrzeć uśmiech Mówić do siebie a nie odklepać!
Obawiam się, że mój M. się zestresuje i nie zwróci na to uwagi... Chyba go po prostu poproszę żeby o tym pamiętał uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ala85
kandydat
kandydat


Dołączył: 17 Lut 2014
Posty: 14

PostWysłany: Czw 13 Mar 2014, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siostra doskonale znała przysięgę, wiele razy mówiła ją z pamięci a jak przyszedł ten najważniejszy moment to się pomyliła. Ja chyba oszczędzę sobie dodatkowego stresu uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 6 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group