Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Zwyczaje ślubne w różnych regionach kraju
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ariene napisał:
Jedno z ostatnich wesel było z oczepinami, które polegały wyłącznie na rzucaniu welonem/ krawatem. Para Młoda przed 24:00 zaczęła żegnać się z gośćmi, którzy już musieli uciekać i tak do końca wesela spędzili czas na pożegnaniach w drzwiach. Czy jest sens jeszcze przedłużać wesela do 5-6 rano?

Na siłę przedłużać rzeczywiście nie ma sensu, ale skoro goście chcą do tej godziny się bawić, to czemu nie? Wink U nas pierwsi goście zaczęli się wykruszać dopiero ok. 4, a miała nadzieję, że szybko sobie wszyscy pójdą język
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
andrzejz
bywalec
bywalec


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 146
Skąd: Olkusz / Kraków

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

magnoliafoto napisał:
O kradzieży Panny Młodej też pierwsze słyszę Shocked
Za to prawie na każdym weselu jest wykradanie panu młodemu buta a młodej podwiązki.


Wykradanie młodej podwiązki, nono, to podpada pod molestowanie seksualne Very Happy
Arienne <- druhenki ustawiają się ciasno wokół młodej a młody ma za zadanie wykraść welon lub podwiązkę, której druhenki bronią. Później to samo z młodym - bronią drużbowie. Welon ten czy podwiązka symbolizuje wianek czyli cnotę. To ostatnia "formalna przeszkoda" na drodze do ... nocy poślubnej. Akcja taka odbywa się na 90% wesel w krakowskim i na Śląsku. (przynajmniej w rejonach, gdzie prowadzę działalność).
_________________
Kamerzysta i fotograf ślubny - Kraków - Olkusz - Katowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 12:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O wykradaniu pierwszy raz słyszę.. Tak samo o jakimś zbieraniu na wózek.. Myślę, że oczepiny powoli zanikają, bo zazwyczaj kojarzą się z żenującymi zabawami. Byłam jakiś czas temu na weselu, na którym naprawdę fajnie je poprowadzono.. Przygotowano stroje dla panów, którzy mieli tańczyć (np. baletnic tańczących jezioro łabędzie;p).. Było dużo śmiechu, a obyło się bez wstydliwych zabaw. Dla mnie jedynie fajne jest rzucanie welonem/krawatem.. Reszta zbędna, chyba że właśnie coś zabawnego, dla rozkręcenia gości ale bez macania, erotycznych podtekstów itd.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NutkaMisio
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2011
Posty: 1145
Skąd: Płock

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 12:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas jest taki zwyczaj uśmiech

No ale fakt nie każdy potrafi się bawić ;p
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magnoliafoto
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 126
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 9:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wróciliśmy ze śląska i rzeczywiście kilka rzeczy nas zaskoczyło. Np. w Kościele prawie wszyscy goście w pewnym momencie, jeden po drugim zaczęli wchodzić za ołtarz...pierwszy raz coś takiego widziałam Shocked

Na weselu zdziwiłam się, jak tort wjechał na salę o godz. 17;00. Trochę wcześnie, słońce prażyło, widno....
Oczepiny były bardzo krótkie, bez żadnych zabaw. Też się zdziwiłam, bo w Łódzkim zdejmowany jest krawat i wianek bez żadnej specjalnej zaaranżowanej scenki a tutaj świadkowie bronili młodej i młodego okładając ich drewnianymi łyżkami Wink

Ach i muszę powiedzieć, że jedzenie regionalne jest pyszne... oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 10:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogłabyś rozwinąć temat wchodzenia na ołtarz przez gości zanim parsknę śmiechem niekontrolowanym? Very Happy
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 11:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodziło chyba o wchodzenie ZA ołtarz. W niektórych kościołach podczas różnych uroczystości okrąża się ołtarz przez specjalne przejście, nawet czasami na kolanach uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magnoliafoto
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 126
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 12:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ariene napisał:
Mogłabyś rozwinąć temat wchodzenia na ołtarz przez gości zanim parsknę śmiechem niekontrolowanym? Very Happy


No wiesz na ołtarz nie wchodzili, przynajmniej nie tym razem oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widziałam kilkakrotnie okrążanie ołtarza przez Młodych, ale żeby goście...
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
4kfoto
kandydat
kandydat


Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 33
Skąd: Cieszyn, Śląsk

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 19:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ariene napisał:
Mogłabyś rozwinąć temat wchodzenia na ołtarz przez gości zanim parsknę śmiechem niekontrolowanym? Very Happy

Bez przesady z tym parskaniem ..... (nie zrozum mnie źle, NAPRAWDĘ, ale mnie ogólnie drażni nieakceptowanie różnego rodzaju obyczajów w różnych częściach świata, apropos, fotograf służy do tego aby te obyczaje uwiecznić,..... to co najlepiej zlikwidować wszystkie knajpy i postawić MDonaldy, bo to takie nowoczesne, cool, amerykanckie). Jeszcze raz przepraszam za offtop.

.... na Śląsku w pewnym momencie nabożeństwa, po kazaniu wierni przechodząc za ołtarzem (okrążając go) składają ofiarę i całują krzyż. Oczywiście tego nie stosuje się we wszystkich kościołach. Jakby popatrzeć na nabożeństwa watykańskie, tam również goście ofiarowują Papieżowi różnorodne podarunki (ofiary) stojąc w długiej kolejce. Nie wiem, czy to aż takie śmieszne!
_________________
http://www.4kfoto.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group