Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Jak wybrać fotografa?
Idź do strony 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
eliza
bywalec
bywalec


Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 163
Skąd: 51°47'N 19°28'E

PostWysłany: Nie 6 Cze 2010, 21:45    Temat postu: Jak wybrać fotografa? Odpowiedz z cytatem

No co trzeba zwrócić uwagę wybierając fotografa? poza ceną?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Nie 6 Cze 2010, 22:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W początkowym etapie poszukiwań z całą pewnością na doświadczenie fotografa, jeśli chcesz mieć gwarancję udanego i spokojnego dnia pod względem pamiątki.
Szybkim sposobem na wstępne zapoznanie się z dotychczasowym portfolio fotografa będzie odwiedzenie jego galerii zdjęć, najszybciej na stronie internetowej.
Odradzam sugerowanie się opiniami członków rodziny, którzy korzystali z pana X, a potem wszem ogłaszali jego wspaniałość. Każdy fotograf ma swój styl pracy i każdy oglądający jego zdjęcia ma swój gust i opinię o jego pracy. To, co podobało się Twojej siostrze, czy koleżance, Tobie może się nie podobać.
Kolejnym etapem jest kontakt - rozmowa telefoniczna bądź korespondencja mailowa. Podczas osobistego spotkania najlepiej można się przekonać do fotografa oraz zapoznać z całym jego portfolio.
Na pewno wcześniej warto zwrócić uwagę na wolny termin w kalendarzu fotografa oczko
Zwróć uwagę na to jak o ślubach wypowiada się fotograf, czy podpisuje umowę, jak taka umowa wygląda, jak wygląda sama rozmowa - czy jest to szybkie pokazanie zdjęć i podpisanie umowy, czy też omówienie dokładniej jego pracy i oczekiwań zamawiających.
Koniecznie dowiedz się o szczegóły wybranego pakietu, co dostaniecie za cenę jaką zapłacicie. Część fotografów np. wlicza albumy czy fotoksiążki do ceny usługi, inni życzą sobie dodatkowe pieniądze za obróbkę, za odbitki, za większą ilość zdjęć lub nawet za duży rozmiar zdjęć. Zdarza się, że fotograf oddaje w cenie pakietu tylko małe zdjęcia, a jeśli Młodzi chcą odbitki, to płacą za nie dodatkowo.
Odpowiedni ubiór fotografa podczas uroczystości jest tak oczywistą sprawą, że chyba nie trzeba o tym przypominać oczko
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
blindseeker
kandydat
kandydat


Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 18
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 7 Cze 2010, 15:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim muszą się Wam podobać zdjęcia wykonywane przed danego fotografa. Dlatego także polecam obejrzenie galerii kilku / kilkunastu fotografów i ew skontaktowanie się z wybranymi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
eliza
bywalec
bywalec


Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 163
Skąd: 51°47'N 19°28'E

PostWysłany: Sob 19 Cze 2010, 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmmm a przekazujecie fotografowi swoje wytyczne jakieś i zyczenia czy zdajecie sie na jego inwencje?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
metka
moderator
moderator


Dołączył: 25 Sie 2009
Posty: 3676

PostWysłany: Sob 19 Cze 2010, 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

elizo, powyższe odpowiedzi udzielili Ci fotografowie uśmiech

z doświadczenia jednak wiem, że fotograf z reguły jest otwarty na propozycje Pary Młodej i wspólnie dochodzą do ostatecznych wniosków, decyzji. Za całość materiału jednak odpowiadają oni sami, dlatego najlepiej zacząć od przeglądu portfolio a następnie się spotkać osobiście i sama zobaczysz, czy dany fotograf reaguje na Twoje/Wasze sugestie czy nie uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Sob 19 Cze 2010, 18:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mało tego, nie każdy fotograf będzie odpowiadał swoim spojrzeniem klientowi, i odwrotnie, nie każdy klient może mieć pomysły jakie można zaliczyć do stylu fotografa. Ale to chyba zbyt ogólnikowo, bo rzeczywiście najważniejsze to zobaczyć galerię, a potem spotkać się osobiście.
W pewnym stopniu fotograf zawsze jest przychylny do propozycji zamawiających - ważne to dobrze się dobrać oczko

Możesz dokładniej napisać o jakich wytycznych myślisz? Chodzi o wykonanie konkretnych zdjęć, sposób kadrowania, czy jakieś inne wymagania?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kotka0
kandydat
kandydat


Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 20
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Pią 25 Cze 2010, 19:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli mogę - zajmuję się fotografią od paru lat i biorę również pod uwagę, żę być może kiedyś sama zacznę fotografować śluby. Moja wiedza w fotografii bardzo mi pomogła w wyborze fotografa. Jak zaczełam przeglądać galerię zdjęć to się okazało, że teraz każdy może byc fotografem a nie koniecznie mieć talent, bo prace niektorych fotografów były ... :/ mizerne.
Ale moja rada jest też taka, żeby zdjęcia nam się podobały i styl fotografa - nie mówiąc już o pomysłach na zdjęcia - dobrze wybrać takiego który cechuje się wieloma pomyslami na zdjęcia a nie sztampowo robi oczywiste cyki.
Nim zajełam się fotografią uważałam, że takie sesje nie mogą być dobre!! Ze są kiepskie i sztuczne i cyrkowe. Ale to że zajełam się fotografią zmusiło mnie do tego, żeby i ten temat zgłębić i się okazało że fotografia ślubna może być naprawdę piękna! a fotograf fotografowi nierówny i ich zdjęcia też nie. 8/10 fotografów ślubnych robi kiepskie zdjęcia - zwykle lub nawet z błędami. 1 z pozostałych dwóch robił zdjęcia genialne, ale to był artysta fotografujący dla gazet typu "Twój styl" i był baaardzo drogi, a ten którego wybrałam robi zdjęcia z żoną, nie ma swojego atelier, ale ma talent. Dlatego też nie kierujcie się tym czy ktoś ma zakład czy nie - jak nie ma to policzy taniej. I porównujcie co oferuje w cenie, bo nieraz za 1500 masz jeden album i to wszystko. Ja mam dwóch fotografów z talentem i pomysłami - zawsze to są zdjęcia z dwóch różnych perspektyw - album duży dla nas i dwa male dla rodzicow, dwa jeszcze mniejsze dla świadkow i plyte dvd ze zdjeciami i to wszystko za 950 złwykrzyknikwykrzyknikwykrzyknik! Zaprosili mnie do siebie do domu gdzie przez godzinę wymienialiśmy się pomysłami i oczekiwaniami - jestem bardzo zadowolona. Aha i to że ktoś robi zdjęcia 20 lat też niczego nie gwarantuje bo ja widziałam takie sesje i przez 20 lat talentu sie nie zdobędzie a jedynie zatwardzenie w kadrowaniu Very Happy jeżeli można tak ująć :p
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pią 25 Cze 2010, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kotka0 napisał:
Jak zaczełam przeglądać galerię zdjęć to się okazało, że teraz każdy może byc fotografem a nie koniecznie mieć talent, bo prace niektorych fotografów były ... :/ mizerne.
Ale moja rada jest też taka, żeby zdjęcia nam się podobały i styl fotografa - nie mówiąc już o pomysłach na zdjęcia - dobrze wybrać takiego który cechuje się wieloma pomyslami na zdjęcia a nie sztampowo robi oczywiste cyki.

niestety, część fotografów (także ślubnych) zakończyło swoją naukę na samym początku, a przez kolejne lata fotografowania, którymi się tak chwali i szczyci po prostu nie rozwija swojego talentu, nie wnosi nic świeżego do swoich prac, uważając, że sam fakt wieloletniego fotografowania czyni z niego artystę czy rzemieślnika. Magiczną moc przyciągania klienta mają słowa "fotograf od ...nastu/...dziesięciu lat - tylko co z tego, kiedy zmienia się moda, sprzęt foto i graficzny, możliwości są inne niż te naście lat temu. Klienci i ich oczekiwania też są inne.

Kotka0 napisał:
I porównujcie co oferuje w cenie, bo nieraz za 1500 masz jeden album i to wszystko.

do tego samego zachęcam! Ostatnio spotkałam się z sytuacjami, gdzie klientki były załamane, bo otrzymały zdjęcia tylko w małej rozdzielczości i nie mogą wykonać odbitek, bo jakość nie ta, ale usługa jest zgodna z umową, inna klientka dostała tylko odbitki, bez zdjęć na CD, inna album który nadawał się tylko do małych zdjęć, różne są sytuacje i na prawdę warto bardzo dokładnie dowiadywać się za co się płaci.

Kotka0 napisał:
album duży dla nas i dwa male dla rodzicow, dwa jeszcze mniejsze dla świadkow i plyte dvd ze zdjeciami i to wszystko za 950 złwykrzyknikwykrzyknikwykrzyknik! Zaprosili mnie do siebie do domu gdzie przez godzinę wymienialiśmy się pomysłami i oczekiwaniami - jestem bardzo zadowolona.

uprzejmie poproszę o informacje o albumach, jaki producent pozwala na taki wydatek, żeby do biznesu nie dopłacać? Osobiście powiem, że za 5 albumów jakie ja oddaję musiałabym zapłacić ok. 1000 zł! Stąd moje pytanie o firmę z tańszymi albumami uśmiech Może wybrałam zbyt drogiego producenta, chociaż wszyscy znajomi foto twierdzą, że u tego samego kupują... a nuż się okaże, że można taniej w tej samej jakości uśmiech
Żeby uniknąć nieporozumienia, dodam, że daję klientom wybór co do producenta albumu, tylko głupio tak pytać, czy wolą coś tańszego, czy jakość za wszelką cenę język

Kotka0 napisał:
Aha i to że ktoś robi zdjęcia 20 lat też niczego nie gwarantuje bo ja widziałam takie sesje i przez 20 lat talentu sie nie zdobędzie a jedynie zatwardzenie w kadrowaniu Very Happy jeżeli można tak ująć :p

można oczko To dosyć pospolita opinia, że im starszy fotograf, tym bardziej zestarzałe spojrzenie i coraz mniej ciekawe pomysły. W pewnej chwili, po iluś latach pracy, wykonywania tego samego, traci się wyobraźnię, czując się zbyt pewnie z wykonywanymi zadaniami, kiedy już wszelkie zasady i zagadki operowania światłem są opanowane, świadomość każe robić tylko to, co godzi się z zasadami fotografii
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kotka0
kandydat
kandydat


Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 20
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Pią 25 Cze 2010, 20:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rany! Jakby wiedziała, że tutaj wypowiada się fotograf z prawdziwego zdarzenia to nie wymądrzałabym się Embarassed uśmiech

Bo muszę wyprostować - ja prosiłam tylko o sesję w USC i w plenerze. Na weselu dla moich 13 gości już sobie sami będziemy radzić - każdy ma aparat. Więc usługa była dość skromna, ale i w takim przypadku czasem bardzo dużo żądali jak za pełną sesję nie mówiąc o albumach. Dlatego dla mnie to był szok jak prosiłam o w sumie pół zwyczajowej sesji a usłyszałam 1600-1900 zł + jeden album.

Ja mam w cenie album dla nas książka z grubymi stronami 650 z sesja + dwa tradycyjne ale piękne albumy dla rodziców każdy 60 zl czyli razem 120 i dwie rozkładówki z trzema zdj za 30 czyli razem 60 zl. No i gdzieś mi tam uciekła jeszcze jakaś kwota. Aha CD tyle że to są wszystkie zdjęcia z podkladem muzycznym w formie dvd - nie dostane plikow zdjęć, ale zawsze mogę w razie potrzeby dokupić. W sumie szkoda, ale rozumiem. No i całość 950 zł. Wg super kwota. A że mam nie wiele gości to się zastanawiam czy każdemu nie fundnąć rozkładówki, zamiast czekoladek.

No i dla mnie było szokiem to, że ja w sumie ludzi nie umiem robić na razie, ale jakbym wzięła swój aparat i poszła robić zdjęcia to byłyby takie same, no może z pomysłem, bo jak się okazuje nie zawsze zdjęcie ostre to jest zdjęcie dobrze zrobione (w dobie auto focusa), bo kadr przypadkowy czy np para młoda a tam z brzegu zdjęcia jakaś sama dłoń się wdziera do kadru - to dla mnie był szok - i to w galerii do pochwalenia się zdjęciem, a wyraźnie widać błąd fotograficzny.

AHA i jeszcze dodaję! Trzeba isć i pomacać albumy - zobaczyć na własne oczy. Mi proponowano dla rodziców fotoksiążkę za 200 zł 21x21 cm, z cienkimi okładkami. I w sumie tak sobie myślalam ze to modne teraz i moze rodzcom przypadnie do gustu taki nowy pomysł. Ale dwa albumy to juz 400 zł i to mi sie tak średnio uśmiechało, bo i ten album był średni. I zobaczyłam zwykły tradycyjny na mniejsza ilość zdjęć. Ala zamszowy bordowy z nieregularnym brzeżkiem i złotym wzorkiem który jeszcze podkreślał piękne zdjęcia i absolutnie nie chciałam już fotoksiążki dla rodziców. Tylko albumy na 25 zdjęć za 60 zł. Ale za to naprawdę piękne.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pią 25 Cze 2010, 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kotka0 napisał:
Bo muszę wyprostować - ja prosiłam tylko o sesję w USC i w plenerze. Na weselu dla moich 13 gości już sobie sami będziemy radzić - każdy ma aparat. Więc usługa była dość skromna, ale i w takim przypadku czasem bardzo dużo żądali jak za pełną sesję nie mówiąc o albumach. Dlatego dla mnie to był szok jak prosiłam o w sumie pół zwyczajowej sesji a usłyszałam 1600-1900 zł + jeden album.

Zanim weszłam w temat fotografii ślubnej byłam zszokowana i zbulwersowana takimi właśnie cenami, jak to możliwe, że ktoś życzy sobie takiej ceny za chwilę przyjemności jaką jest zrobienie zdjęć...ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i zdobyta wiedza na temat przygotowania całości materiału dla zamawiających uświadomiła mi, jak poważny jest to koszt dla wykonującego, sięgający nawet 500zł (poziom najniższy) do 1,500zł za powiedzmy już profesjonalną usługę. Do tego trzeba doliczyć czas pracy, czyli nie tylko cyknięcie kilkuset fotek na zleceniu i po robocie, ale są to długie i żmudne godziny pracy nad selekcją zdjęć, wstępną korekcją, potem podstawową obróbką, by w końcu zająć się kolejną selekcją i ostateczną graficzną obróbką zdjęć. Jeśli ktoś wykonuje artystyczne zdjęcia ślubne bawiąc się w zaawansowaną grafikę, to najczęściej oferuje ok. 150-200 zdjęć poddanych bardzo mocnemu postprocessingowi, co zajmuje nawet miesiąc, dwa, a i widziałam jedną z ofert, gdzie fotograf każe czekać na obrobione zdjęcia pół roku. Ale efekt jest taki, że warto.

Kotka0 napisał:
Ja mam w cenie album dla nas książka z grubymi stronami 650 z sesja + dwa tradycyjne ale piękne albumy dla rodziców każdy 60 zl czyli razem 120 i dwie rozkładówki z trzema zdj za 30 czyli razem 60 zl. No i gdzieś mi tam uciekła jeszcze jakaś kwota.

Czyli cena jaką podajesz dotyczy tylko kosztów fotografa, jakie musi ponieść do wykonania tego zlecenia? Jeśli dobrze liczę, to całość jaką mu zapłacicie wyda na albumy (jaka firma?) itd. nic nie zarabiając?

Kotka0 napisał:
Aha CD tyle że to są wszystkie zdjęcia z podkladem muzycznym w formie dvd - nie dostane plikow zdjęć, ale zawsze mogę w razie potrzeby dokupić. W sumie szkoda, ale rozumiem. No i całość 950 zł. Wg super kwota. A że mam nie wiele gości to się zastanawiam czy każdemu nie fundnąć rozkładówki, zamiast czekoladek.

nie rozumiem, płacisz fotografowi za zrobienie zdjęć 950 zł z czego prawie całą kwotę wyda na zakup albumów i rozkładówek, a z tego nie dostaniecie odbitek, ani nawet plików do wykonania odbitek, bo na CD będzie wyłącznie plik z prezentacją zdjęć? Jak w takim razie chcecie pokazać zdjęcia rodzinie, która nie ma komputera, DVD, po co albumy bez zdjęć? Zupełnie nie rozumiem dlaczego podajesz całą kwotę 950 zł jeśli do tego dojdą dodatkowe wydatki za zakup odbitek od fotografa, co wg moich informacji wynosi 10 - 30zł/ zdjęcie... yyyy

Kotka0 napisał:
No i dla mnie było szokiem to, że ja w sumie ludzi nie umiem robić na razie, ale jakbym wzięła swój aparat i poszła robić zdjęcia to byłyby takie same, no może z pomysłem, bo jak się okazuje nie zawsze zdjęcie ostre to jest zdjęcie dobrze zrobione (w dobie auto focusa), bo kadr przypadkowy czy np para młoda a tam z brzegu zdjęcia jakaś sama dłoń się wdziera do kadru - to dla mnie był szok - i to w galerii do pochwalenia się zdjęciem, a wyraźnie widać błąd fotograficzny.

o kimś konkretnym mowa? Nie rozumiem do czego to nawiązanie... Czyje zdjęcia były takim szokiem?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Następny
Strona 1 z 15

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group