Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Formalności PRZED ślubem konkordatowym/cywilnym
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38, 39  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Escherichia
guru
guru


Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 3165
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon 20 Sty 2014, 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paula - akty urodzenia wyciągacie z USC właściwego miejscowości, w której się urodziliście a całą papierologię związaną z kwestiami nazwiska najlepiej załatwiajcie w USC w miejscu zameldowania jednego z Was lub w USC właściwym do miejsca, w którym będziecie brać ślub. Potem z USC zabieracie ten papier, który spisywaliście razem - to jest oświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa oraz wszystkie ustalenia co do Twojego i dzieci nazwiska po ślubie i idziecie z tym do księdza, gdzie będziecie spisywać protokół uśmiech

Już to ogarnęłam, bo mnie niedługo czeka bieganie po urzędach więc musiałam się przygotować uśmiech
_________________
Aut inveniam viam aut faciam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
paula239_13
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Sty 2014
Posty: 3

PostWysłany: Wto 21 Sty 2014, 17:15    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

Moment, ale to ja mam iść do swojego USC i narzeczony do swojego i oboje zmusimy powyciągać te akty urodzenia i te zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa? Czy tylko do jednego? Ksiądz mówił że każdy do swojego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Escherichia
guru
guru


Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 3165
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto 21 Sty 2014, 17:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akty urodzenia wyciągacie każde z USC w miejscu gdzie się urodziliście, w innym Wam nie wydadzą.
Ale jeśli np. bierzecie ślub u Ciebie, to niech narzeczony wyciągnie swój akt a potem niech pójdzie z Tobą do Twojego USC i jak już będziecie mieć Twój to od razu spiszcie oświadczenie o braku przeciwwskazań - to spisujecie razem.
_________________
Aut inveniam viam aut faciam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
paula239_13
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Sty 2014
Posty: 3

PostWysłany: Wto 21 Sty 2014, 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To czemu ksiądz nam powiedział ze z tego i z tego USC musi być ten papier?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Escherichia
guru
guru


Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 3165
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto 21 Sty 2014, 17:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może źle go zrozumieliście, chodziło mu o akty urodzenia a Wy zrozumieliście, że chodzi o wszystkie papiery - a oświadczenie dotyczące nazwiska po ślubie oraz nazwisk dzieci spisuje się razem.
Najlepiej będzie, jeśli po prostu napiszesz albo zadzwonisz do urzędu i się upewnisz.
_________________
Aut inveniam viam aut faciam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
malenka00
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 30 Sty 2014
Posty: 615
Skąd: OH

PostWysłany: Sro 4 Cze 2014, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Muszę napisać jak to było z naszymi formalnościami. Jak wiadomo, ślub mamy w Polsce, a od dłuższego czasu mieszkamy w UK. Byłam pełna obaw jak to będziemy musieli tutaj załatwiać, a na koniec wszystko okazało się takie proste:

Nauki to u nas były 2 spotkania organizowane w naszej polskiej parafii (połączenie nauk i poradni).
Musieliśmy spisać w obecności prawnika takie oświadczenie, że nie zawieraliśmy wcześniej żadnego związku małżeńskiego w UK (tzw. Statuory Declaration of Freedom).
Protokół przedmałżeński spisaliśmy wczoraj z naszym proboszczem, dokumenty jakie do tego potrzebowaliśmy to zaświadczenie o ukończeniu nauk, wyżej wspomniana deklaracja oraz metryki chrztu. W protokole nie mieliśmy żadnych pytań a jedynie dane osobowe, adres, imiona rodziców, zawód ojca i jedynie pytanie czy zamierzamy dobrowolnie zawrzeć związek małżeński oraz żyć zgodnie z Kościołem.
Protokół będzie wysłany do Polskiej Misji Katolickiej, tam wszystko sprawdzają, wysyłają do Kurii Biskupiej pod którą należy parafia ślubu, a stamtąd to trafia właśnie do parafii gdzie będzie ślub.

Przy wszystkich tych formalnościach była podana konkretna, niewygórowana kwota a nie "co łaska, ale minimum..." Very Happy


Mam nadzieję, że moje wypociny są w miarę zrozumiałe i może okażą się komuś przydatne. Jak ktoś organizuje ślub z UK i jest zainteresowany ile co kosztuje proszę pytać, chętnie udzielę odpowiedzi uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czerwony kotek
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 26 Sie 2012
Posty: 567
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Czw 5 Cze 2014, 8:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akt urodzenia mogą przesłac z USC z miejsca zamieszkania do urzędu w miejscu zameldowania, wtedy płaci im się na konto. Mój Dziczek tak właśnie zrobił, po grzyba było jechac specjalnie do Rzeszowa, daleko to od ZG...

Ślub będzie w Słubicach - nie musiałam wyciągac swojego aktu bo się tam urodziłam...
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kasia_90
guru
guru


Dołączył: 19 Sie 2013
Posty: 4297
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Czw 5 Cze 2014, 9:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gorzej jak ma się tam też inne papiery np od księdza. Ja tak np miałam i trzeba było osobiście.

To ja może napiszę listę papierów przy ślubie konkordatowym w innej parafii niż nasza, które są potrzebne kiedy jeden z narzeczonych jest po rozwodzie ślubu cywilnego. Dużo się o tym naszukałam i nigdzie nie było napisane spójnie. Wszędzie pisze coś innego więc może kiedyś komuś się tam przyda. No więc do USC potrzebny jest:
-akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie LUB prawomocny wyrok sądu,
-akt urodzenia (jeśli ślub nie jest zawierany w swojej miejscowości)
-dowód osobisty
Tu oddają papierek o nazwie "zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego" który kosztuje 84zł i idzie się z nim do księdza. Oprócz tego do księdza potrzebny jest:
-prawomocny wyrok sądu
-świadectwo z religii
-papierek z ukończonych nauk przedmałżeńskich
-Papierek z ukończonej poradni przedmałżeńskiej
-papierek z odbytego dnia skupienia (u nas obowiązkowe było)
-akt chrztu
-licencja na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii
-akt bierzmowania
-dodatkowo przed spisaniem protokołu trzeba przyprowadzić dwie bliskie osoby które pod przysięgą złożą zeznania które mówią o tym że ślub danej osoby nie był ślubem kościelnym itp. Takie samo zeznanie podpisuje dany narzeczony i to ksiądz wysyła do kurii. Na odpowiedź (z tego co mówił ksiądz) czeka się parę dni i można z wszystkimi papierami pisać protokół. Przy czym jeśli się mieszka ze oba dostaje się jedną kartkę do spowiedzi
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
paulinas
kandydat
kandydat


Dołączył: 16 Wrz 2013
Posty: 61
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 22 Lip 2014, 10:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odebraliśmy dokumenty z USC. Teraz zostały nam akty chrztu, które mamy w tej samej parafii. Ślub bierzemy w innej parafii niż te do których należymy. Mieszkamy razem ponad rok kilka kroków od mojej parafii. I teraz mam problem z zapowiedziami. Czy kartkę o ogłoszenie zapowiedzi załatwiam w parafii w której ślubuję czy mogę to załatwić u mnie? Co w sytuacji, kiedy Maciej mieszkał przez połowę życia w innej miejscowości (parafii), czy tam też powinna trafić prośba o wygłoszenie zapowiedzi? Już nie wiem…
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Escherichia
guru
guru


Dołączył: 21 Lip 2013
Posty: 3165
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto 22 Lip 2014, 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapowiedzi wygłaszane są w parafii miejsca zamieszkania a nie zameldowania - to ważne, bo czasem z tego tytułu potrafią być problemy. Jeśli mieszkacie przy Twojej parafii dłużej niż 3 miesiące to jest to Wasza parafia i koniec, kropka. I to w niej powinny być wygłoszone zapowiedzi.

Kartkę z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi dostajecie po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego od księdza, który z Wami ten protokół będzie spisywał. Musicie mu wtedy podać dane parafii, do której należycie. A tak jak napisałam - skoro mieszkacie razem, to należycie do "Twojej" parafii.
_________________
Aut inveniam viam aut faciam

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38, 39  Następny
Strona 36 z 39

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group