Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Umowa z fotografem
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pon 10 Sty 2011, 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie zaproszenia spotyka się coraz częściej, a efekt informacji na zaproszeniu jest taki, że ograniczy skutecznie ilość osób fotografujących, nawet jeśli nie do końca ten problem wyeliminuje. Warto uprzedzić, że zatrudniony został fotograf i on zajmie się zdjęciami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sheepi
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 8
Skąd: Piaseczno k/Warszawy

PostWysłany: Pon 10 Sty 2011, 11:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie się trafiło dwukrotnie że ksiądz na początku mszy poprosił gości aby ci nie robili zdjęć gdyż na tą okoliczność została wynajęta odpowiednia osoba - pod ołtarzem nikt się nie pojawił.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Yenna
maniak
maniak


Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 1339
Skąd: Gliwice/Zabrze

PostWysłany: Pon 10 Sty 2011, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas akurat ilość cioć i wujków na weselu będzie znikoma. Większość to przyjaciele i znajomi. W ich przypadku, wydaje mi się, powinna wystarczyć informacja ustna uśmiech
_________________
04.06.2011
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WIDEOFILM
moderator
moderator


Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 1066
Skąd: LUBLIN

PostWysłany: Pon 10 Sty 2011, 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Emberro napisał:
Pytanie tylko czy zaproszeni goście uznają taką klauzulę za wartą uwagi i będą ją respektować ?
Dla mnie to jest sprawa oczywista. Dla Ciebie także, ale dla jakiegoś wujka czy cioci już niekoniecznie, "bo on chce mieć zdjęcie z kościoła"

Myślę,że jak ktoś ma w sobie odrobinę kultury ,to zrozumie.
A na niekulturalnych są sposoby.
Gość czy członek rodziny musi się dostosować do takiego życzenia, jakie mają państwo młodzi i gospodarze uroczystości. Jak się to komuś nie podoba, to poprostu niech nie przychodzi na imprezę i będzie spokój.
_________________
Jak coś robić to dobrze, a byle jak, to lepiej wcale.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Emberro
kandydat
kandydat


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 75
Skąd: Bielsko - Biała

PostWysłany: Pon 10 Sty 2011, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sheepi napisał:
Mnie się trafiło dwukrotnie że ksiądz na początku mszy poprosił gości aby ci nie robili zdjęć gdyż na tą okoliczność została wynajęta odpowiednia osoba - pod ołtarzem nikt się nie pojawił.


No myślę, że po takiej zapowiedzi prosto z "ambony" nikt by się nie odważył podejść pod ołtarz uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lokal
kandydat
kandydat


Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 21
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 29 Sty 2011, 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TAk - autorytet księdza, który prosi rodzinę i znajomych PM o nie robienie zdjęć, jest bardzo pomocna.

Zdarzały mi się sytuacje - chyba jak każdemu- że na ślubie, w kościele gromada kamerek i aparatów obsiadała PM i nijak nie mogłem zrobić foty, żeby tych ludzi na niej nie było. A przecież dany kadr wcześniej wymyśliłem, zaplanowałem i kawałek odszedłem żeby długim obiektywem to zrobić...

Trzeba więc zrozumieć, że dla fotografa to nie tylko 1 zdjęcie którego nie zrobi- to jest też czas, który został zmarnowany! Trzeba bowiem zmienić perspektywę, czasami obiektyw, przejść kawałek (nie przebiec!!).

Taki zakaz jest naprawdę potrzebny, bo później Para Młoda mówi - ale dlaczego nie ma jakiegoś-tam-zdjęcia na co ja mogę jedynie poinformować, że nie ma, bo wujek z kamerką zasłonił mi księdza.... A przecież skoro biorę pieniądze, to nie po to, żebym musiał w taki sposób tłumaczyć się za cudze błędy.

Co do umowy i praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku- mam to w umowie. Napisane jest w niej, do czego może zdjęcia wykorzystać para młodo, do czego już nie - ta sama zasada obowiązuje również i mnie - oczywiście.

A teraz coś, co mam w umowie i nad czym się długo gryzłem:
zapisałem, że fotograf powinien w miarę możliwości dostać posiłek jako jedna z pierwszych osób.
Wiem, że dla Pary Młodej może to znaczyć, że pomieszało mi się już w głowie, ale spieszę z wyjaśnieniem.
Otóż fotograf - jeżeli pracuje od przygotowań- czyli od rana- ma przed sobą dłuuuuugi dzień: gdzieś tak do 1 w nocy.
Z doświadczenia wiem, że i tak mało jest w ogóle czasu żeby zjeść jakiś sensowny posiłek jeszcze przed kościołem. Na weselu z kolei, jeżęli jest większa ilość gości, a fotograf dostanie jeść jako ostatni, to ma to swoje niestety konsekwencje:
- ja nie robię zdjęć przy kotlecie (czyli jak goście mają pełne usta), siedzę więc i z reguły czekam na moją porcję, bo jestem głodny jak wilk uśmiech
- jeżeli muszę czekać do samego końca, to oznacza, że zanim ja zacznę jeść, PM i goście będą właśnie kończyć i zacznie się pierwszy taniec
- oznacza to, że ja nadal pozostanę głodny, bo pójdę oczywiście fotografować ten taniec i jeszcze jakieś 30-40 minut kiedy goście zaczynają się przyłączać i trwają pierwsze zabawy weselne.
- koniec końców - muszę wrócić do zimnego już talerza, będąc cały czas głodnym, czyli również mniej sprawnym intelektualnie czyli i twórczo ( taki żarcik uśmiech )

Nie wiem czy dobrze robię umieszczając taki zapis w umowie, ale tak postanowiłem uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
andrzejz
bywalec
bywalec


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 146
Skąd: Olkusz / Kraków

PostWysłany: Sob 29 Sty 2011, 14:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lokal napisał:

Nie wiem czy dobrze robię umieszczając taki zapis w umowie, ale tak postanowiłem uśmiech


A co jeśli mimo tego zapisu w umowie dadzą Ci jeść na samym końcu?
_________________
Kamerzysta i fotograf ślubny - Kraków - Olkusz - Katowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lokal
kandydat
kandydat


Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 21
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 29 Sty 2011, 17:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wtedy nic się nie dzieje, nie ma żadnych w umowie konsekwencji. Umieściłem to po to, żeby zwrócić uwagę Młodych na tą kwestię.
Co by nie mówić - pracowanie na mocno wygłodniałego wilka nie jest fajne uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Sob 2 Lip 2011, 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dopiero zaczął się sezon 2011, a już sypią się skargi na foterów cwaniaków, oszustów itd. Stąd moja rada dla Par - podpisujcie umowy i wymagajcie pokwitowań wpłat! Chyba, że macie za dużo pieniędzy i nie zależy Wam na radości z oglądania pamiątki ślubnej.

Na spotkaniu obejrzyjcie możliwie dużo zdjęć z dotychczasowych zleceń Waszego fotografa, a dopiero po zapoznaniu jego prac decydujcie się na podpisanie umowy. Strasznie przykro jest kiedy Młodzi po ślubie piszą z pytaniami, co mogą zrobić, bo dostali zupełnie inne zdjęcia niż się spodziewali. Bez umowy nie ma w ogóle dyskusji. Ich strata i cena nieświadomości. Umowa ustna jest tak samo wiążąca, tylko jest jeden problem - każda strona może mieć swoje zdanie. Mało tego, każdy może zapomnieć o szczegółach na jakie się umówiliście, więc dobrze mieć wszystko na papierze.

W momencie podpisywania umowy bardzo często przyjmowany jest zadatek lub zaliczka - jest to gwarancją dla obu stron, pod warunkiem, że jest to potwierdzone pisemnie.
Wymagajcie pokwitowania wszelkich wpłat - zadatku i pozostałej kwoty przy rozliczaniu. Faktura nie koniecznie jest Wam potrzebna i nie każda firma może ją wystawić, ale rachunek czy jakakolwiek inna pisemna forma wskazana.
Co powinno być na takim potwierdzeniu wpłaty? Koniecznie dane osobowe, kto wpłacił, kto przyjął, data wpłaty, kwota i tytuł, czyli np. w treści umowy lub w załączniku:
" w dniu dzisiejszym potwierdzam przyjęcie zadatku/ zaliczki w wysokości... " Podpisy obu stron.

Zachowajcie ostrożność, bo na prawdę przykro się robi od czytania takich atrakcji, kiedy już od początku sezonu dzieją się takie rzeczy.

Jeśli fotograf nie jest zupełnie zainteresowany spisaniem z Wami umowy, to powinna się zaświecić wręcz rażąco czerwona lampka.
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Sob 2 Lip 2011, 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My mamy informację o zadatku w umowie. Coś w tym stylu: "został wpłacony zadatek w kwocie.... zł". Wydaje mi się, że coś takiego wystarczy. Mam nadzieję przynajmniej język No i generalnie wszystkie ważne sprawy zawarte są w umowie.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 5 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group