Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Czy bierzmowanie potrzebne jest aby wziąc ślub kościelny?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ania1983
początkujący
początkujący


Dołączył: 02 Paź 2011
Posty: 1

PostWysłany: Nie 2 Paź 2011, 22:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pewne pytanie.
Pare lat temu brałam ślub konkordatowy i w momecie slubu nie miałam bierzmowania.Sakrament ten przyjełam 2 tyg po slubie.Po paru latach wynikła pewnego rodzaju sprawai rozwiodła sie z męzem .Czy moj slób koscielny jest ważny czy nie według prawa kościelnego.Chodzi o to czy jesli nie miałam bierzmowania w momecie slubu jest on ważny czy nie .Prosze o jasna odpowiedź
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nimfa
moderator
moderator


Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 10588

PostWysłany: Pon 3 Paź 2011, 6:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Odpowiedzi na to pytanie udziela Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 1065 - § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Prawo Kanoniczne tę kwestię reguluje w bardzo oczywisty sposób. Małżeństwo można zawrzeć bez sakramentu bierzmowania, tylko wtedy gdy są rzeczwiste trudności z jego przyjęcim. Trudnosci - czyli dokonując interpretacji tego przepisu nalezy rozumieć jako niedogodności natury fizycznej (np.niemożnośc udania sie do biskupa lub księdza z powodu duzej odległości) oraz moralnej (przyjęcie tego sakramentu może wywołać przykre skutki a nawet niebezpieczeństwo dla życia dla stron badź dla szafarza sakramentu - np. w krajach w których panuje monizm religijny, gdzie religia chrześcijańska jest zakazana).


więc wedłóg mnie ślub kościelny jest ważny
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Pon 3 Paź 2011, 9:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aniu, ksiądz dopuścił Cię do sakramentu małżeństwa i zgodził się na to, byś przyjęła bierzmowanie krótko po. Czyli udzielił Ci ślubu trochę "warunkowego", ale pełnoprawnego.

Inaczej byłoby gdybyś to zataiła, nie przyznała się do tego, że nie masz bierzmowania.

Również uważam, że ślub jest ważny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Noreek
początkujący
początkujący


Dołączył: 05 Paź 2011
Posty: 4

PostWysłany: Czw 20 Paź 2011, 11:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bierzmowanie tak jak już inni pisali do ślubu potrzebne jest. Mój znajomy niewierzący - niepraktykujący miał podobny problem bo jego narzeczona niewierząca - praktykująca pochodzi z rodziny wierzącej - praktykującej która nie wydałaby zgody na ślub gdyby był inny niż kościelny. Rozwiązanie było proste, znaleźli parafię w której za kilka miesięcy miało być bierzmowanie i mój kolega tam się bierzmował.

PS. Dla niedomyślnych: on nie miał bierzmowania, ona miała.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serduszkox
guru
guru


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 6453

PostWysłany: Pią 21 Paź 2011, 10:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Noreek napisał:
Bierzmowanie tak jak już inni pisali do ślubu potrzebne jest ***. Mój znajomy niewierzący - niepraktykujący miał podobny problem bo jego narzeczona niewierząca - praktykująca pochodzi z rodziny wierzącej - praktykującej która nie wydałaby zgody na ślub gdyby był inny niż kościelny. Rozwiązanie było proste, znaleźli parafię w której za kilka miesięcy miało być bierzmowanie i mój kolega tam się bierzmował.

PS. Dla niedomyślnych: on nie miał bierzmowania, ona miała.


Ja chyba jestem niedomyślna w takim razie bo jak można być "niewierzącym-praktykującym" ? Shocked Czyli co ona praktykuje?
W ogóle cały post jaki napisałeś/aś to takie masło maślane...


*** I bierzmowenie potrzebne jest zależnie od parafii. U nas w kościele bierzmowanie nie jest potrzebne do zawarcia sakramentu małżeństwa.
_________________
Pewności nie ma, ale jest szansa.. uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
limone
guru
guru


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 3347

PostWysłany: Pią 21 Paź 2011, 10:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...
_________________


Ostatnio zmieniony przez limone dnia Pon 19 Lis 2012, 9:36, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serduszkox
guru
guru


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 6453

PostWysłany: Pon 21 Lis 2011, 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehehe ja też nie ale jak widać nikt się nie pokwapił i nie odpowiedział na nurtujące mnie pytanie Very Happy
_________________
Pewności nie ma, ale jest szansa.. uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
w_chmurach
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 800
Skąd: Katowice

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nheledore napisał:
Aniu, ksiądz dopuścił Cię do sakramentu małżeństwa i zgodził się na to, byś przyjęła bierzmowanie krótko po. Czyli udzielił Ci ślubu trochę "warunkowego", ale pełnoprawnego.

Inaczej byłoby gdybyś to zataiła, nie przyznała się do tego, że nie masz bierzmowania.

Również uważam, że ślub jest ważny.


Jeśli chodzi o zatajenie to chyba nie ma takiej możliwości, kościół kościołem , ale papierek na to , że się było bierzmowanym trzeba mieć .
_________________



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale podobno nie wszędzie wymagają 'papierka'.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
w_chmurach
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 800
Skąd: Katowice

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 13:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to dziwne , myślała, że już wszędzie. Jeśli ktoś bierzmowanie nie ma a ksiądz jest w porządku to można go przyjąć przed ślubem . Słyszałam , że jest również taka możliwość jeśli jedna osoba jest nie wierząca , że tylko ta jedna ślubuje tą przysięgę małżeńską kościelną a druga np. bez tego ostatniego " taki mi do pomóż Panie Boże..."

Tak czy inaczej na ma co się bawić z panem Bogiem w ciuciubabkę, i należy się dwa razy zastanowić , czy powinniśmy przysięgać przed Bogiem skoro w niego nie wierzymy , albo i tak nie mamy zamiaru żyć wg. jego zasad.
_________________



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group