Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

obraz dla Państwa Młodych
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arwenna1
bywalec
bywalec


Dołączył: 02 Kwi 2011
Posty: 111
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 8 Kwi 2011, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na Lubelszczyźnie jest ten zwyczaj. Jestem dość religijną osobą, ale obrazka w stylu dziewczynka z dzieckiem- bo to raczej Matkę Bożą rzadko kiedy przypomina- to raczej sobie nie wyobrażam:( moja przyjaciółka pisze ikony- i to od niej dostaniemy wizerunek Matki Bożej. Mam nadzieję, że teściowie nas nie uszczęśliwią na siłę. Muszę z nimi ten temat poruszyć, bo nie wiem co in do głów strzeli... mam już 2 piękne ikony w domu. A raczej w mieszkaniu. W kawalerce. Tandetne obrazy nie wchodzą w rachubę.
_________________
Kasiula
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Pią 8 Kwi 2011, 22:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W moich stronach (Mazowsze-Podlasie) jeszcze do niedawna spotykało się obraz wiszący nad PM na sali niemal na każdym weselu, teraz już rzadziej. Ale chyba ten obraz nie był obecny w kościele. Kiedyś za to był zwyczaj taki, że PM dostawała obraz w kościele "na nową drogę życia". Był on podczas mszy slubnej poświęcony i młodzi wieszali go później u siebie w domu (ale nie wiem kto za niego płacił). Teraz nic takiego już nie spotykam.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fantazja
guru
guru


Dołączył: 10 Mar 2011
Posty: 4588
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Sob 9 Kwi 2011, 11:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Lubelszczyźnie jak najbardziej nadal jest ten zwyczaj. I ja chcę go dotrzymać. Tylko wybierzemy sobie sami obraz (bo ostatnio mój brat cioteczny dostał taki jaki moja babcia z 50 lat temu na własny ślub). I choćby był kiczowaty ma zostać poświęcony i będzie wisiał u nas w domu uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Sob 9 Kwi 2011, 11:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamo! Wyobraziłam sobie taki portret powieszony w domu.. Brr.. Na szczęście u nas nie ma takiego zwyczaju oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
borusia
maniak
maniak


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 1665

PostWysłany: Sob 9 Kwi 2011, 11:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie nie ma takiego zwyczaju. Moja mam jest z Mazur i dostała taki obraz od swojego dziadka. Koszmar, w życiu nie widziałam brzydszego. Kolory takie żarówiaste, że ąz biły po oczach. Obraz do dziś stoi w piwnicy, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie powiesiłby go w domu, a wyrzucić to głupio. Ale ładny obraz to fajny prezent oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fantazja
guru
guru


Dołączył: 10 Mar 2011
Posty: 4588
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Sob 9 Kwi 2011, 11:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie - przecież jest duży wybór takich obrazów i naprawdę można coś wybrać. Ja uważam, że to miła tradycja uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gregore
kandydat
kandydat


Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 38
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 10 Kwi 2011, 18:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze, to pierwszy raz słyszę o czymś takim... Hm, sam nie wiem, tradycja tradycją - trzeba dochować. Ale w gruncie rzeczy ciesze się, ze u mnie czegoś takiego nie ma. Nie żebym był negatywnie nastawiony, ale po prostu jakoś średnio sobie to wyobrażam uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
(=KaLinka=)
maniak
maniak


Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 1719

PostWysłany: Nie 10 Kwi 2011, 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niby tandeta i kiczowatość .... jakos zawsze z religią miałam na bakier ale od jakiegoś miesiąca wszystko mi się odmienia ... mimo, że taki obraz popsuje mi wystrój mojego mieszkanka ... to ja taki obraz chcę ! ma być matka z dzieciątkiem, obraz koniecnie trzeba poświęcić i będzie wisiał nad łóżeczkiem naszej kruszynki ( jak juz ją będziemy mieli, bo póki co to daleko mi do macierzyństwa, ale myślę na zapas) i ma naszą niunię chronić i o uśmiech Dziś jest taki ogrom tych obrazów, że napewno znajdę odpowiedni uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Nie 10 Kwi 2011, 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja do samej idei obrazu dla PM też nie mam nic, uważam to za piękny zwyczaj. Skoro młodzi ślubują przed Bogiem, że chcą zacząć nowe życie razem zgodnie z Bożą nauką to taki obraz jest dobrym symbolem i prezentem dla nich. Ale niestety z wykonaniem i jakością pewnych obrazów bywa różnie i rzeczywiście chociażby się chciało i czułą potrzebę posiadania czegoś "świętego" w domu to rzadko który da się na ścianie powiesić. Dlatego uważam, że młodzi mogliby na nową drogę życia dostawać np Biblię - symbolika ta sama, Biblia w domu sie przyda a wiadomo przynajmniej, że estetycznie jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Chciałabym w prezencie np od rodziców dostać na ślub Biblię z dedykacją.

Obraz m już chyba nie grozi bo teściowa zdążyła nam już kupić Evil or Very Mad Niby nie jest jakiś strasznie brzydki (Matka Boska z dzieciątkiem), ale ja wybrałabym delikatnie mniejszy i w innej tonacji kolorystycznej (żeby mi do wnętrza bardziej pasował). No i przede wszystkim nie kojarzy mi się ten obraz z niczym świętym - widzę młodą dziewczynę tulącą dziecko, a nie Maryję z Jezusem... no ale wisi w dużym pokoju.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fantazja
guru
guru


Dołączył: 10 Mar 2011
Posty: 4588
Skąd: lubelskie

PostWysłany: Nie 10 Kwi 2011, 21:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O, właśnie mi się przypomniało - są takie obrazy (a właściwie obrazki bo największy jaki widziałam to jakieś 20x30 cm.) u jubilerów - posrebrzane, w nowoczesnej formie - kto powiedział, że to musi być obraz (w sensie teoretycznie malowany a praktycznie drukowany) pytajnik One są jakby tłoczone i potem posrebrzane - naprawdę fajne i nie kiczowate uśmiech (teraz tak o nich pomyślałam - kupiłam taki chrześniakowi na pamiątkę chrztu - przedstawiał Świętą Rodzinę).
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group