Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

problem ze świadkami
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czera
początkujący
początkujący


Dołączył: 08 Wrz 2008
Posty: 1
Skąd: Cieszyn

PostWysłany: Pon 8 Wrz 2008, 7:19    Temat postu: problem ze świadkami Odpowiedz z cytatem

Dopiero ze swoją ukochaną co prawda o śubie mówimy dopiero, ale jest już jeden problem, który chciałbym rozwiązać. Otóż u nas jest coś takiego jak świadkowie (starostowie). Do obowiązków ich oprócz świadkowania należy zabawianie gości oraz kupno wódki tzw. starostówki, którą częstują gości z własnej kieszeni. Rodzina mojej ukochanej będzie się upierać by starostą był wujek mojej dziewczyny bo jest bogaty. A ja nie chcę mieć za starostę i światka 60letniego pryka, którego nawet moja dziewczyna nie lubi choć jest jej chrzesntym. Pozatym facet lubi się chwalić ile razy był starostą i chrzestnym. Wolałbym kogoś młodego. A mój brat jest niewierzący. Nawet bym pokrył koszty tej wódki bo nie jestem pazerny. Doradźcie coś.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Wto 9 Wrz 2008, 8:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

radzę, żebyście (gdy już przyjdzie co do czego) bardzo jasno dali rodzinie Twojej dziewczyny, że to Wasz ślub i nie ustalajcie z nikim, kto będzie świadkiem na Waszym ślubie. nie musicie nikogo o tym informować i pytać o zdanie, ostatecznie to byłby Wasz slub i to Wy powinniście mieć najwięcej do powiedzenia. to, że Twój brat jest niewierzący nie jest przeszkodą, bynajmniej teoretycznie, bo tak naprawdę świadek jest od tego, zeby poświadczyć o legalności małżeństwa. do tego nie trzeba być wierzącym. ale wiem, że w wielu parafiach jest to przez księdza wymagane. i nie martwcie się na zapas. przecież jeszcze ślubu nie planujecie, a już się martwisz.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
japcio_80
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 987

PostWysłany: Pią 20 Lut 2009, 17:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz słyszę o tym zwyczaju. Trochę dziwne, ze starosta sam musi zapłacić za wódkę. Kosztowna rola na weselu uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ladysunshine
guru
guru


Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 2659

PostWysłany: Pią 20 Lut 2009, 21:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas też jest taki zwyczaj, ale starostowie kupują cukierki i wódkę, którą dają na bramach.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aaardenka
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 9

PostWysłany: Pon 23 Lut 2009, 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mam rpblem ze znalezieniem swiadkowej na koscielny. narzeczonemu zalezy, aby to byla kobieta. chce swoja siostre albo zone swiadka swojego. a ja nie chce! i jest wojna... a bliskie mi kobiety nie maja biezmowania smutny(
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Pon 23 Lut 2009, 12:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

strasznie mnie to dziwi... to co, on wybiera oboje świadków? Rolling Eyes jakby się nie uprzeć to świadkowie nie muszą mieć ani bierzmowania, ani być wierzący. ale jak zwykle co parafia to obyczaj '-_-
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
japcio_80
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 987

PostWysłany: Pon 23 Lut 2009, 13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Świadek nie musi być nawet osobą wierzącą.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ladysunshine
guru
guru


Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 2659

PostWysłany: Pon 23 Lut 2009, 18:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aaardenka nie daj się Narzeczonemu, niech sobie nie myśli, że to on będzie decydował o wszystkim.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magdaberbec
maniak
maniak


Dołączył: 12 Lut 2008
Posty: 1772
Skąd: Krasnystaw

PostWysłany: Wto 24 Lut 2009, 22:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ej sorry... ja jestem w szoku. ale głupia sytuacja. nie zazdroszczę...
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sony85
maniak
maniak


Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 1152
Skąd: śląsk

PostWysłany: Wto 24 Lut 2009, 23:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

..w sumie chyba niemusi byc wierzący bo podpisuje papiery..

ale jeśli chodzi o ślub koscielny to mozna na to tak spojżeć...w kościele świadczy przed Bogiem a nie w papierach wiec musiałby być wierzący...
..nie wiem jak to w róznych parafiach u nas swiadkowie muszą przynosić zaswiadczenia ze byli bierzmowani.... Rolling Eyes ..ale czy bez tego sie nieda to niewiem..
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group