Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

jakie znacie zwyczaje weselne
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yvonne
gaduła
gaduła


Dołączył: 15 Kwi 2008
Posty: 434
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Pon 26 Maj 2008, 8:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja widziałam coś takiego tylko raz. Młoda schodziła po młodego przed klatkę, ale sąsiedzi właśnie zrobili taki myk,. że młody musiał wykupić młodą wódkąuśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email MSN Messenger
Kasia1302
gaduła
gaduła


Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 341
Skąd: Chorzów

PostWysłany: Pon 16 Cze 2008, 8:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja znam takie przesądy ślubne:

Pan młody nie może zobaczyć swej wybranki w sukni weselnej przed ślubem. Wróżyć to może początek sprzeczek małżeńskich.


Deszcz monet, który zasypie Was po uroczystościach kościelnych, zagwarantuje waszej nowej rodzinie dostatek i dobrobyt. Należy jednak wyzbierać wszystkie monety, co do grosika, w przeciwnym razie już zawsze wasz portfel będzie pusty.


Jeśli podczas ślubowania upadnie obrączka, nikt z pary młodej nie powinien ich podnościć. Najlepiej żeby zrobił to ksiądz, ministrant lub świadek.


Jeżeli suknia podrze się - nie należy niczego zszywać, ponieważ wróży to łzy i nieszczęście, bezpieczniej jest uszkodzone miejsce dyskretnie zszyć agrafką.


Gdy panna młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.


Deszczowa, zimna i pochmurna pogoda w dniu zaślubin wróży burzliwy związek.


Świece przed ołtarzem: Jeżeli podczas uroczystości zaślubin świece w kościele palą się pięknie i równo - związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast kiedy migają i gasną - można się spodziewać co najmniej niesnasek między młodymi.


Jeżeli młodej parze życzenia złoży przypadkowa (obca) osoba to jest to wróżbą szczęścia.


Godzina, w której mówimy "tak", powinna być "okrągła" na przykład 11.00; 14.00, 17.00


W czasie uroczystości panna młoda może płakać do woli. Tym sposobem w późniejszym życiu nie będzie już miała powodów do łez.


Panna młoda nie powinna przechodzić pod wiszącym na sznurkach praniem, ponieważ może to spowodować komplikacje przy porodzie (pępowina może zawinąć się wokół szyi dziecka zagrażając jego życiu).


Chcąc się zabezpieczyć przed biedą i nędzą w przyszłym, wspólnym życiu, w ślubnym trzewiczku powinien się koniecznie znaleźć jeden grosik.


W drodze do kościoła lepiej nie zawracać do domu po cokolwiek ani nie robić żadnych postojów, gdyż w przyszłości może to oznaczać nieudane małżeństwo.


Obrączki ślubne powinny być nowe i nienoszone. Jeśli już dostaliście je po kimś powinniście wymienić u jubilera lub przetopić na inne.


Daty ślubu pod żadnym pozorem nie należy wyznaczać na 1 kwietnia. Powszechnie panuje bowiem przekonanie, że zawartego wtedy związku nie będziemy traktowali poważnie.
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasia1302
gaduła
gaduła


Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 341
Skąd: Chorzów

PostWysłany: Pon 16 Cze 2008, 8:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to wykupienie panny młodej to znam.W sumie ja jestem ze Sląska to u Nas to jest znane:)Pan młody się tam targuje kasą z bratem panny młodej lub świadkową.Przeważnie daje na tace lub do koszyczka kasę.Czasem mu jakąś inna dziewczynę podstawiają.Fajna zabawa jest w takim momencie:)
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marzena
gaduła
gaduła


Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 284
Skąd: znienacka :))

PostWysłany: Pon 16 Cze 2008, 9:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak miło że ktoś jeszcze ze Śląska (oprócz mnie) uśmiech
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mysia-gacuś
kandydat
kandydat


Dołączył: 25 Maj 2008
Posty: 70

PostWysłany: Pon 16 Cze 2008, 9:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do przesądów to w nie nie wierzę i napewno nie będę się stosować do nich uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasia1302
gaduła
gaduła


Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 341
Skąd: Chorzów

PostWysłany: Pon 16 Cze 2008, 9:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O mi też miłouśmiech
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LuterAnka
Gość





PostWysłany: Pon 25 Sie 2008, 12:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przesądom i bezsensownym tradycjom mówię stanowcze NIE!wykrzyknik Very Happy

I też jestem ze Śląska ;]
Powrót do góry
dziubek
gaduła
gaduła


Dołączył: 27 Cze 2008
Posty: 300
Skąd: ok. Kielc

PostWysłany: Wto 26 Sie 2008, 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie uważam że tradycja to coś bezsensu, to w pewnym sensie dziedzictwo kulturowe i nie można jej zniszczyć! przekazywana z pokolenia na pokolenie jest częścią nas i powinniśmy ją szanować Exclamation
_________________


http://www.komtechnik.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
LuterAnka
Gość





PostWysłany: Wto 26 Sie 2008, 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie mówię, że każda tradycja jest bez sensu. Ale np. tłuczenie kieliszków? Po co?
Powrót do góry
marzena
gaduła
gaduła


Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 284
Skąd: znienacka :))

PostWysłany: Wto 26 Sie 2008, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LuterAnka napisał:
Ja nie mówię, że każda tradycja jest bez sensu. Ale np. tłuczenie kieliszków? Po co?


Oczywiście, że nie ma w tym sensu, patrząc na to logicznie. Ale można też patrzeć inaczej (jakby powiedział Mickiewicz: nie tylko szkiełko i oko Wink ). Jeśli jest zwyczaj, według którego tłuczenie kieliszków ma przynieść szczęście, to czemu nie? Nigdy więcej nie będę miała takiej okazji, podobnie z niebieską podwiązką - nigdy nie noszę podwiązek ani nawet pończoch, a więc w ten dzień chcę założyć podwiązkę! Te zwyczaje mają swoją symbolikę, a ich znaczeń rzeczywiście trzeba szukać głęboko w naszej kulturze, jest w nich coś magicznego i dodają uroku, a także przyczyniają się do tego, że ten dzień jest tak wyjątkowy. Very Happy
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 17, 18, 19  Następny
Strona 2 z 19

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group