Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Ślub kościelny osoby wierzącej z niewierzącą...
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pralinka
guru
guru


Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 4442
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

natalia_w napisał:
Ja się zastanawiam po co brać ślub kościelny skoro jest się osobą nie wierzącą?


osoba niewierząca razem z przyszłym współmałżonkiem bierze tylko ślub cywilny ( w kościele), a wierzący współmałżonek przysięga dodatkowo na boga itp. ( nie znam tej religijnej przysięgi, ale na coś sie tam przysięga). Formalnie obydwoje mają tylko cywilny, a dodatkową przysiegę składa tylko jedna osoba. Po co brać taki mieszany ślub? Kwestia dobrania się pary, jeśli jedna osoba jest niewierząca, a druga bardzo wierząca i chce ślubu wyznaniowego, to właśnie taka opcja wchodzi w grę. Pojawia sie jednak dodatkowe pytanie: co z wychowaniem dzieci? Małżonkowie skłądają przysięgę, ze będą wychowywać dzieci w wierze, a co w momencie gdy jedno jest ateistą? Musi sie zgodzić na wychowanie dziecka w wierze katolickiej, czy nie musi?
_________________
Ślub cywilny, to aż cywilny, a nie tylko cywilny.



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dzwoneczek
maniak
maniak


Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 1470
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 15:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio podczas spotkanie z księdzem przed chrzcinami bratanka został poruszony ten temat. I przyznam, że w tym wypadku zgodzę się z księdzem. Uważa on , że nie można ( nie wolno) brać ślubu kościelnego z osobą niewierzącą. Bowiem między innymi chodzi o wychowanie dziecka. W przysiędze kościelnej jest, że będzie się wychowywać dziecko w wierze katolickiej, a w takim układzie jak tego dochowają? Dodatkowym argumentem (który przytoczył) jest to, że składa obietnicę, że będzie z drugą osobą na dobre i na złe, opierając się na swojej wierze. Jego sumienie jest ukształtowane. Zaś nie wierzący na czym opiera się składając nam obietnicę? Jego obietnic opiera się na sumieniu, które zawsze może zmienić zdanie. Stwierdzić, że to nie jest dla niego dobre.
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
limone
guru
guru


Dołączył: 14 Kwi 2011
Posty: 3347

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 16:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

asik, dzięki za odpowiedź Smile
_________________


Ostatnio zmieniony przez limone dnia Pon 19 Lis 2012, 10:31, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
asik
guru
guru


Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 6191
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 16:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie jest tak, że osoba niewierząca przysięga wychować dzieci w wierze katolickiej. Ona się zgadza na to, że jej wierząca połówka wychowa tak dzieci, i że nie będzie jej tego utrudniała.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 16:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego dla mnie to jest chore. Zwłaszcza że żeby wziąć ślub i być małżeństwem nie trzeba stać w kościele.

Dla takich osób jest właśnie USC.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
asik
guru
guru


Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 6191
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla pary niewierzącej - owszem. A co z parami mieszanymi, kiedy jedna strona jest bardzo wierząca i dla niej ślub kościelny jest ważny? Wtedy przecież dla osoby niewierzącej taki ślub to cywilny tyle, że w kościele i udziela mu go ksiądz, a nie urzędnik.

Idąc tym tokiem myślenia - jak byłam na liturgicznym kursie fotografii (żeby robić zdjęcia na ślubie trzeba mieć papierek o ukończeniu takiego kursu) ksiądz powiedział, że osoba niewierząca nie powinna robić zdjęć podczas ślubu, ba! stwierdził nawet, że osoba niewierząca nie powinna mieć w ogóle wstępu do kościoła, bo swoją osobą zakłóca przebieg mszy świętej.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 19:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

karolipio napisał:
Jeszcze mam jedno pytanie: jak ktoś był ochrzczony, potem się "wypisał" z kościoła by po iluś latach wziąć ślub kościelny, to jest traktowany tak, jakby nigdy nie był ochrzczony, nie był członkiem kk, czy tamto (przyjęte wcześniej sakramenty) mu się jakoś przywraca?

Chrzest przyjmuje się tylko jeden raz na całe życia, nie ma potrzeby ani możliwości powtórzenia go. Wrócić do Kościoła oczywiście można. Wystarczy zgłosić się do swojego proboszcza, odbyć "katechezę" (może mieć różną formę, np. kilku rozmów z księdzem na temat wiary, dogmatów itp. albo zadania jakieś lektury i egzaminu z wiedzy o katolicyzmie). Następnie proboszcz zgłasza się do biskupa z prośbą o zdjęcie ekskomuniki, a nawrócony powinien przystąpić do sakramentu pokuty. I już Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pralinka napisał:
[Małżonkowie skłądają przysięgę, ze będą wychowywać dzieci w wierze, a co w momencie gdy jedno jest ateistą? Musi sie zgodzić na wychowanie dziecka w wierze katolickiej, czy nie musi?


Osoba niewierząca musi zgodzić się na wychowanie dziecka w wierze katolickiej. Podobnie jest ze ślubami mieszanymi wyznaniowo. Osoba innej wiary musi obiecać, że dziecko zostanie wychowane w wierze katolickiej.

natalia_w, ja też kompletnie nie rozumiem, po co komu ślub kościelny, jeśli jest niewierzący. Daleki znajomy stwierdził kiedyś, że chociaż jest ateistą (w dodatku takim, który przy każdej możliwej okazji pluje na księży i cały kościół) nie wyobraża sobie nie wziąć ślubu w Kościele. Bo tylko kościelny jest "ważny" Rolling Eyes Evil or Very Mad
Jak to mówią, są ludzie i ludziska... Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Iris
gaduła
gaduła


Dołączył: 07 Wrz 2011
Posty: 253

PostWysłany: Sro 14 Gru 2011, 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam taką właśnie sytuację. Jestem bardzo wierząca, mój Połówek nie uznaje kk. Ale ślub bierzemy kościelny, jeśli jedno jest niewierzące po prostu nie przystępuje do spowiedzi i komunii.
On mi powiedział, że dla niego przysięga będzie tak samo ważna jak dla mnie, z tym, że on traktuje ją jako przysięgę mi i tylko mi, a nie Bogu.
Z punktu widzenia kk takie śluby są jak najbardziej dopuszczalne. moi znajomi też taki mieli i nie było z tym żadnego problemu, chociaż jedno z nich nawet nie było u 1 Komunii.
Ale to było ważne dla drugiej osoby, która chciała przysaiac przed Bogiem....
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hanka88
kandydat
kandydat


Dołączył: 19 Mar 2012
Posty: 31

PostWysłany: Pon 19 Mar 2012, 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My oboje jesteśmy wierzący, z tym, że w innych wiarach oczko. Mój narzeczony akceptuje wychowanie dzieci również w mojej wierze i wie z czy się to wiąże. Dal mnie ważne jest by wziąć ślub w kościele i niedługo zacznę się dowiadywać jak załatwić pozwolenie na ślub jednostronny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group