Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

STAROSTOWIE WESELNI, starosta, starościna - Tak/Nie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy na waszym weselu byli/ lub będą wybierani Starostowie weselni? (Nie świadkowie - to inna funkcja) Kto nimi był/będzie?
Nie - w moim regionie nie ma takiego zwyczaju/ nie znam takiego zwyczaju
66%
 66%  [ 4 ]
Nie - w moim regionie jest taki zwyczaj, ale zrezygnowaliśmy ze starostów, ich obowiązki przejęli świadkowie
16%
 16%  [ 1 ]
Tak - starostowie wybrani zgodnie ze zwyczajem, po jednym z rodziny Pani Młodej i Pana Młodego
0%
 0%  [ 0 ]
Tak - starostowie wybrani zgodnie z obyczajem, jedno małżeństwo ze strony Pani Młodej, drugie - Pana Młodego
16%
 16%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 6

Autor Wiadomość
Mel_Si
gaduła
gaduła


Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 431
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Pon 24 Lis 2014, 12:58    Temat postu: STAROSTOWIE WESELNI, starosta, starościna - Tak/Nie Odpowiedz z cytatem

Zakładam nowy temat, gdyż przeszukałam forum i nie znalazłam żadnego, który byłby poświęcony wyłącznie STAROSTOM (NIE świadkom). Chciałam podkreślić, że dla mnie starosta a świadek, to zupełnie dwie różne funkcje, choć współcześnie można zaobserwować, że starostą zwykle jest świadek, który już na sali weselnej staje się starostą weselnym.

Na moim weselu będą świadkowie - para niezamężna, narzeczeni, mniej więcej w naszym wieku.
Z kolei starostami będzie małżeństwo, z mojej strony - przyjaciele moich rodziców, ze strony mojego przyszłego męża - jakiś wujek i jego żona.

Dla mnie to jest istotne rozróżnienie, gdyż wiem, że w wielu regionach czy nawet rodzinach te dwie funkcje miesza się ze sobą, często wybiera się tylko świadków, starostów zaś odkłada się do lamusa. My jednak chcemy pielęgnować staropolskie obyczaje i na naszym weselu będą starostowie uśmiech, choć będą pełnić bardziej rolę symboliczną, reprezentacyjną. Myślę, że w ten sposób poczują się wyróżnieni spośród wszystkich gości, ja to uznaję też jako jedną z "atrakcji" wesela uśmiech Nie wymagam, by zgodnie z obyczajem nasi starostowie doglądali jedzenia, wódki, organizowani zabawy - od tego mamy, odpowiednio, kelnerów, świadków oraz wodzireja uśmiech

Przy wyborze starosty bardzo ważny jest charakter takiej osoby. Musi to być zaufany człowiek, a jednocześnie dusza towarzystwa. Zależy nam, aby ktoś taki bawił gości przy stole przyśpiewkami czy kawałami i zachęcał do tańców. Dlatego wybieramy dwie pary starostów, jedną spośród mojej rodziny, drugą - mojego R.

Myślę, że starostów poinformujemy o tej roli jeszcze przed weselem, bo spodziewamy się bram, zastawiania przez nich wjazdu na podwórko uśmiech (a to jeden z ich obowiązków), a uroczystego mianowania dokonamy na początku przyjęcia, wpinając im kotyliony, które będą ich wyróżniać spośród wszystkich gości.

Na koniec, chciałam Was zapytać, jak to u Was wygląda z tymi starostami? Macie zamiar ich wybierać? Jeśli tak, to jakimi obowiązkami zamierzacie ich obarczać? W którym momencie ich wybieracie - informujecie ich jeszcze przed weselem, czy dopiero w czasie przyjęcia dokonujecie uroczystego mianowania na starostów?

Tu http://www.nawolyniu.pl/ksiazki/pliki/starosta.pdf
podsyłam link do książki poświęconej staroście weselnemu według tradycji polskiej. Książka stara, pisana przestarzałym językiem, ale ciekawa i jasno objaśniająca zwyczaje weselne oczko
_________________
Dum spiro, spero...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nimfa
moderator
moderator


Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 10588

PostWysłany: Wto 25 Lis 2014, 11:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas nie było....ale mój brat mi powiedział, ze u niego na weselu będę starościną....tylko nie wiem co będę musiała robić język chyba spojrzę na tą podlinkowaną książkę.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mel_Si
gaduła
gaduła


Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 431
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Wto 25 Lis 2014, 15:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako starościna będziesz pewnie musiała zabawiać czy zachęcać gości do zabawy oczko Może też każe Ci doglądać alkoholu, by nie zabrakło go na stole, choć dziś te role przejmują świadkowie. Więc lepiej dopytaj brata, co ma dokładnie na myśli oczko Dziś wiele osób podąża jeszcze za tradycją, ale ujmuje ją w bardziej nowoczesnym wydaniu (jeśli tak to mogę ująć).
U mnie będą wybrani starości, ale nic szczególnego nie będą mieć do robienia. Bardziej będą "ozdobą" wesela czy samych gości Very Happy
Na szczególną pomoc liczę u świadków, których rolą będzie pilnowanie alkoholu, pomoc przy odbiorze prezentów itp.
_________________
Dum spiro, spero...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Finezja
kandydat
kandydat


Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 42

PostWysłany: Sro 3 Gru 2014, 19:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Często czytam na forum, że starostowie i świadkowie to dwie osobne pary ludzi. Ja spotykałam się tylko z sytuacją (w różnych częściach Polski), gdzie świadkowie byli równocześnie starostami i pełnili "podwójną" funkcję. U nas też tak będzie. W jakich rejonach spotkałyście się z tym, że funkcje te pełniły w sumie 4 osoby?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
annna
guru
guru


Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 4922
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sro 3 Gru 2014, 19:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zagłębie Dąbrowskie uśmiech U nas zawsze to są osobne osoby. Dodatkowo ostatnio często, widzę, że starostowie to dwie pary - jedna z jednej strony rodziny, druga z drugiej uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mel_Si
gaduła
gaduła


Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 431
Skąd: Śląsk

PostWysłany: Sro 3 Gru 2014, 23:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jestem z Zagłębia uśmiech, dlatego też u mnie jest takie właśnie "starostowe" widzimisię język Aczkolwiek ostatnio naszły mnie pewne wątpliwości...
Kiedyś - jak jeszcze branża fotograficzna nie była tak rozwinięta, jak dziś - Para Młoda po obiedzie jechała wraz z drużbami do studia fotograficznego na sesję zdjęciową. Po to też wybierało się wtedy starostów, których rolą było pod nieobecność Młodych zabawiać gości.
Dziś od takich sesji odchodzi się już... albo robi się je na sali weselnej, no i są jeszcze te sesje plenerowe w innym dniu. Zatem, nie będzie już takiej sytuacji, że PM nie będzie 2 godziny, choć nie wiem dokładnie, jakie zdjęcia będzie robił nasz fotograf (też chciałabym sesję z gośćmi, drużbami; obok naszej restauracji jest taki ładny ogródek, więc tam można porobić fajne zdjęcia grupowe mruga
W sumie, to nie wiem, co począć z tymi starostami. Rodzice nalegają, bo tak tradycja nakazuje...
_________________
Dum spiro, spero...

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Zwyczaje weselne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group