Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Hormony i dolegliwości, które prostujemy
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Staramy się o dzidziusia :)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Wto 5 Lut 2013, 18:29    Temat postu: Hormony i dolegliwości, które prostujemy Odpowiedz z cytatem

Dla potomności decyduję się założyć nowy wątek.
W wątku starających się wyszło na to, że wiele z nas boryka się z jakimiś problemami zdrowotnymi, w któreś normy się nie mieścimy, a pewne sprawy trzeba wyprostować uśmiech
To wątek dla nas: dla pytań, odpowiedzi, wspierania się i dopingowania uśmiech

Ja systematycznie obniżam prolaktynę (hiperprolaktynemia), która doprowadziła do tego, że w ogóle nie jajeczkowałam oraz wspomagam się w drugiej fazie cyklu, gdyż mam niewydolną fazę lutealną, co pośrednio jest chyba związane z PCOS.

A moje pierwsze pytanie brzmi: czym różni się TSH od FSH?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marlenqa
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 24 Sty 2012
Posty: 623

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 8:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ze strony doz.pl

"FSH to hormon peptydowy wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. U kobiet FSH pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe w pierwszej (folikularnej) fazie cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy dzieli się na dwie fazy, folikularną i lutealną, przedzielone szczytem wydzielania FSH i hormonu luteinizującego (LH). Owulacja następuje krótko po szczycie wydzielania tych hormonów, około połowy cyklu.
Norma: (j.m. - jednostka międzynarodowa)
kobiety:
- w fazie folikularnej: 1,4 – 9,6 j.m./l,
- w czasie owulacji: 2,3 – 21 j.m./l,
- faza lutealna: 2 – 8 j.m./l,
- po menopauzie: 42 – 188 j.m./l,
mężczyźni: 1,4 – 12 j.m./l.

U mężczyzn FSH pobudza wytwarzanie dojrzałego nasienia w jądrach oraz produkcję białek wiążących hormony płciowe. Poziom FSH u mężczyzn po okresie pokwitania jest względnie stały.

Badanie FSH często wykonuje się razem z innymi badaniami laboratoryjnymi (LH, testosteron, estradiol i progesteron) w ocenie niepłodności męskiej i kobiecej. Jest ono pomocne w ustaleniu przyczyny niskiej liczby plemników w nasieniu. Oznaczenia FSH wykorzystuje się także w celu wyjaśnienia przyczyn nieregularnych cykli miesiączkowych oraz w rozpoznawaniu chorób przysadki, jajników i jąder. U dzieci oznaczenia FSH i LH wykorzystuje się w diagnozowaniu opóźnionego lub przedwczesnego dojrzewania płciowego.

U mężczyzn wysoki poziom FSH wynika z pierwotnej niewydolności jąder. Może ona być spowodowana wadami rozwojowymi jąder albo ich uszkodzeniem:
- wady rozwojowe jąder (agenezja gonad, zaburzenia chromosomalne, np. zespół Klinefeltera),
- uszkodzenie jąder (infekcje wirusowe np. świnka, urazy, napromienienie, chemioterapia, choroby autoimmunologiczne, guzy z komórek zarodkowych).

Niski poziom FSH najczęściej wiąże się z niewydolnością przysadki lub podwzgórza.


TSH
Jeden hormon i drugi(FSH) wydzielane są przez przysadkę mózgową
TSH odpowiada za prawidłowe wytwarzanie tyroksyny i trójjodotyroiny czy czegoś takiego(dobrze nie pamiętam więc niech mnie ktoś poprawi). Nieprawidłowy pozim tego hormonu powoduje m.in. niedoczynność lub nadczynności tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy- wysokie TSH- występują problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży- ja miałam niedoczynność subkliniczną
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 10:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, marlenqo, czyli najprościej mówiąc, TSH jest "tarczycowym" hormonem, a FSH tym, który się razem z LH robi.
Bo ja już wczoraj zgłupiałam i pomyślałam, że może naprzemiennie się stosuje nazewnictwo.

Mam jeszcze jedno pytanie, mam oznaczony poziom FSH, LH, wolnego testosteronu, estradiolu, prolaktyny i progesteronu- czy coś jeszcze powinnam zrobić? Wybieram się do gina za dwa tygodnie i może od razu z wynikami bym poszła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Justyna***
maniak
maniak


Dołączył: 13 Lis 2011
Posty: 1442

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 10:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nheledore napisał:
Dzięki, marlenqo, czyli najprościej mówiąc, TSH jest "tarczycowym" hormonem, a FSH tym, który się razem z LH robi.
Bo ja już wczoraj zgłupiałam i pomyślałam, że może naprzemiennie się stosuje nazewnictwo.

Mam jeszcze jedno pytanie, mam oznaczony poziom FSH, LH, wolnego testosteronu, estradiolu, prolaktyny i progesteronu- czy coś jeszcze powinnam zrobić? Wybieram się do gina za dwa tygodnie i może od razu z wynikami bym poszła.


Może właśnie te TSH. Choroby tarczycy to częsta przypadłość u kobiet. Ja pojęcia nie miałam, że tarczyca mi się rozjechała, mało tego, nie spodziewałam się złych wyników ani ja ani pani doktor, a wyszła nadczynność. Warto sprawdzić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 10:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie ostatnio rozmawiałam z dwoma pielęgniarkami z rodziny i mówiły, że często zdarza się, że prostując dane hormony inne całkowicie się rozjeżdżają, tym bardziej, że moje tętno spoczynkowe wynosi 103, 104 Cool
I radziły, żebym zrobiła badania w kierunku tarczycy, tym bardziej, że jak poczytałam oczywiście wszystko mi do nadczynności pasuje lol

Justyna, a jak to jest: biorąc takie leki i zachodząc w ciążę, musisz odstawić, czy przyjmujesz podczas ciąży? Bo ja już jedne takie biorę, które niby powinnam odstawić w ciąży, ale jak mi skoczy prolaktyna, to ciąża będzie zagrożona i będę musiała jakoś odstawiać, ja wiem? Bardzo powoli.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betka
maniak
maniak


Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 1237

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 11:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hormony tarczycowe bierze się na pewno w czasie ciąży, kontrolując regularnie ich poziom we krwi i ew. dobierając odpowiednie dawki.
Tarczyca potrafi rozwalić cały organizm, więc jak najbardziej zrób badania - TSH, fT3, fT4. Jeśli coś wychodzi nie tak, to bada się jeszcze przeciwciała, żeby wykluczyć choroby autoimmunologiczne.

Tak się trochę wtrąciłam niepytana, ale o tarczycy to ja mogę dłuuugo Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Betka napisał:

Tak się trochę wtrąciłam niepytana, ale o tarczycy to ja mogę dłuuugo Wink


Co Ty, co Ty, to bardzo ważne informacje, a wątku staraniowym mogłyby przepaść, a pewnie nie raz ktoś będzie ich szukał.
FT3 i 4 to są te wolnouwalniające się, tak?
Niestety, tarczyca jest tak powszechna, że chyba każdy miał styczność, na szczęście organizm szybko łapie leczenie, przynajmniej z tego, co w otoczeniu widzę.

Wczoraj znalazłam swoje wyniki i w kwietniu zeszłego roku robiłam LH i FSH, tylko nie wiem już, jak interpretować wyniki, bo nie pamiętam, które się w jakich dniach cyklu robiło. Wiem, że coś między 2 - 5 dc, a któryś około 20, ale co i jak nie wiem, a wyniki mam właśnie tak podzielone. I trąba ze mnie Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betka
maniak
maniak


Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 1237

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 11:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tarczyca bywa kapryśna.
Ja jestem pod kontrolą endo, o ile dobrze z mamą policzyłyśmy, od 19 lat. Na początku leczyłam niedoczynność, potem (w wyniku przedawkowania leków Twisted Evil ) przeszła w nadczynność. Bywały okresy, że TSH miałam nieoznaczalne (wyniki z labów - 0,0000), okresy bez leków, z leczeniem. Samopoczucie bywało koszmarne (konsultowałam się nawet z neurologiem, bo wchodziłam w ściany, potrafiłam się przewrócić na prostej drodze, miałam zwolnienie z WF-u, żeby sobie krzywdy nie zrobić). Generalnie tarczyca dała mi popalić.

Niestety pierwsze lata to było leczenie na ślepo, nie mam żadnych kopii kart choroby, żadnych wyników badań.

Moja siostra latami była leczona na niedoczynność, potem okazało się, że to Hashimoto. Grunt to trafić na dobrego endokrynologa.

Od ok. 6 lat jestem bez leków, od 3 wyniki mam w normie i już się zaczynam bać, co będzie w ciąży, bo niestety wszystko może znowu dać w łeb.

Rozpisałam się, ale jeśli macie jakieś dziwne objawy, problemy z zajściem w ciążę przy idealnych innych wynikach, złe samopoczucie, nie wiążecie tego z np. zmianą trybu życia, to naprawdę warto skontrolować tarczycę. Te trzy hormony, to w zależności od laboratorium koszt. ok. 60-100 zł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 11:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pojedyncze hormony to koszt około 18 - 30zł.
Kurczę, to ja w takim razie jutro rano wyskoczę zrobić sobie tarczycowe. W sumie dobrze byłoby się dowiedzieć...

Niepokoi mnie tylko, że tak długo na Tobie eksperymentowali Betko, a nie potrafili znaleźć przyczyny. Łorety!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Betka
maniak
maniak


Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 1237

PostWysłany: Sro 6 Lut 2013, 11:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To był początek lat 90-tych, chyba wszystkich leczyli wtedy tak samo, niezależnie, co mu dolegało. Na dobrego lekarza trafiłam niestety dopiero w liceum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Staramy się o dzidziusia :) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 1 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group