Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Zwyczaje ślubne w różnych regionach kraju
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 20:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie stresuj się tak, bo nie z powodu obyczaju piszę o śmiechu. Zaszło nieporozumienie, na prawdę nie ma potrzeby tak się denerwować... Zapewniam Cię, że mam spory dystans do dziwnych obyczajów, nie jedno widziałam, i nie jedno mnie jeszcze zaskoczy... A stres szkodzi zdrowiu.
magnoliafoto użyła skrótu myślowego i to mnie najbardziej rozbawiło, a nie fakt, że w regionie mają jakiś obyczaj.
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
magnoliafoto
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 126
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 11 Lip 2011, 21:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

4kFoto
Dziękuję za odpowiedź uśmiech

Szczerze mówiąc, to myślałam, że msze wszędzie wyglądają podobnie, ale się pomyliłam. Założę się, że u górali i kaszubów też niejedno by mnie zaskoczyło. Może kiedyś będę miała okazję to sprawdzić oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
andrzejz
bywalec
bywalec


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 146
Skąd: Olkusz / Kraków

PostWysłany: Wto 12 Lip 2011, 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

magnoliafoto napisał:
4kFoto
Dziękuję za odpowiedź uśmiech

Szczerze mówiąc, to myślałam, że msze wszędzie wyglądają podobnie, ale się pomyliłam. Założę się, że u górali i kaszubów też niejedno by mnie zaskoczyło. Może kiedyś będę miała okazję to sprawdzić oczko


Czy ja wiem? W zeszłym roku miałem wesele w Kościelisku i niczym ślub i samo wesele nie różniło się o tych śląskich czy krakowskich. Wydaje mi się, że o konkretnych obyczajach nie decyduje region Polski ale bardzo lokalne praktyki, często ograniczone do jednej czy kilku wiosek.
_________________
Kamerzysta i fotograf ślubny - Kraków - Olkusz - Katowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
4kfoto
kandydat
kandydat


Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 33
Skąd: Cieszyn, Śląsk

PostWysłany: Wto 12 Lip 2011, 10:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

andrzejz napisał:
Wydaje mi się, że o konkretnych obyczajach nie decyduje region Polski ale bardzo lokalne praktyki, często ograniczone do jednej czy kilku wiosek.

Dużo jak nie większość jednak zależy od lokalnego proboszcza, bo nie oszukujmy się, że wierni nagle sami wstają i idą za, czy na ołtarz, gdy proboszcz powie że tego nie robimy?

U mnie w parafii kilkanaście lat temu też był taki zwyczaj, jednak po objęciu parafii przez nowego proboszcza to się skończyło. Wydaje mi się, że w tym przypadku dobrze, ponieważ kościółek stary, drewniany, mało miejsca, ciasno, a tu jeszcze 2x na mszę wszyscy gdzieś się przemieszczają.
_________________
http://www.4kfoto.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Wto 12 Lip 2011, 13:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm, słuszne doprecyzowanie... to zależy od księdza. A swoją drogą, ciekawe jak zmieniają się te obyczaje u księży, skąd one się wzięły i dlaczego nagle zanikają, tak jak na podanym przykładzie przez 4kfoto. Chodzi mi o to, że kościół (w sensie wiary) mamy ten sam, więc i obyczaje powinny być podobne lub nawet te same, a jak widzimy, co kościół, to obyczaj oczko
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
asik
guru
guru


Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 6191
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 12 Lip 2011, 14:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo kiedyś te zwyczaje wszędzie były podobne. Ale jak wiadomo czasy się zmieniają i wpływy się zmieniały na przestrzeni lat - pamiętajmy, że kiedyś Polska była bardzo podzielona. Zresztą kościół też powoli idzie z duchem czasu. Kultura się zmienia i oni muszą się do tego dopasować. Nie wyobrażam sobie takich samych zwyczajów w 'wielkim mieście' i 'małej wsi'.
Do tego jeszcze dochodzi migracja księży. Często są oni przenoszeni z jednej parafii do drugiej, a co za tym idzie wprowadzają swoje zmiany uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Domiczka
początkujący
początkujący


Dołączył: 08 Maj 2019
Posty: 7

PostWysłany: Pon 15 Lip 2019, 10:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwyczaje mogą być różne wszechobecne są na pewno przesądy:D fajnie pisze o nich firma Confetti Time: https://confettitime.pl/10-przesadow-slubnych-ktore-przetrwaly-do-dzis/
_________________
Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań jak program do fakturowania
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
domi.nika
bywalec
bywalec


Dołączył: 22 Sty 2019
Posty: 113

PostWysłany: Wto 26 Kwi 2022, 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NutkaMisio napisał:
My z każdego wesela nie wychodzimy wcześniej niż 6rano uśmiech i mam nadzieję ze u mnie też wszyscy będą się bawić do białego rana:)

Zwyczaje: witanie chlebem pary młodej
Tłuczenie kieliszków
rzucanie wiankiem/muszką
zbieranie na wózek
kradzież panny młodej(tego się boję język z oczkiem)


ale ta kradzież czy porwanie panny mlodej to niezle emocje uśmiech


______________
https://www.satis.com.pl/uslugi-detektywistyczne/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group