Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Urlop macierzyński- jaki przysługuje przy pracy na umowę i działalności?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ciąża, poród, połóg
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 13:51    Temat postu: Urlop macierzyński- jaki przysługuje przy pracy na umowę i działalności? Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie o moją sytuację:

Pracuję na umowę o pracę w szkole i prowadzę mikrodziałalność gospodarczą.


Na 99% w szkole idę na cały rok na te osławione 80% wynagrodzenia- bez dodatków są to u nas takie grosze, że żadna różnica, czy dostanę 1300 czy 1600- więc się poobijam rok język

Działalność gosp- tu płacę tylko zdrowotne- ale bez chorobowego.

Jak czytałam w tej sytuacji w ogóle nic mi nie przysługuje, żaden urlop ani kasa- i OK,nie mam z tym problemu.


Problem jest z czym innym- w przypadku działalności gospodarczej- w ogóle urlop macierzyński nie jest obligatoryjny, a ja będę prowadzić normalnie zajęcia od września- z przyczyn finansowych- kredyt zje całą pensję Piotrka, więc normalnie będę pracować.

I wszystko byoby OK- ale przykładowo moja mama twierdzi, że prawnie NIE MOGĘ prowadzić dalej swojej działalności....


Czy ktoś jest na tyle zorientowany i mógłby mnie oświecić, czy to prawda ? Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
asiuniak33
maniak
maniak


Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 1350
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja prowadzę tylko działalność i na macierzyńskim mogę dalej pracować płacąc tylko składkę zdrowotną, nie wiem jak jest w sytuacji kiedy zasiłek przysługuję z umowy o prace ale w zusie na pewno Ci odpowiedzą na to pytanie albo księgowa.
_________________
Małe "wielkie" cudo... uśmiech wykrzyknik

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam księgowej, to jest przynosząca minimalne dochody dzialalność- więc po prostu NIE MAM kogo spytać.

Niestety w ZUSie często co do przypadków mniej typowych niż przeciętny Kowalski- podają wiadomości błędne.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
asiuniak33
maniak
maniak


Dołączył: 28 Lut 2012
Posty: 1350
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Postaram się dowiedzieć od swojej co i jak uśmiech
_________________
Małe "wielkie" cudo... uśmiech wykrzyknik

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK. Dziękuję bardzo , gdyby ktoś jeszcze miał jakieś wiadomości- proszę o napisanie....

Wiadomo, tak czy inaczej będę prowadzić te zajęcia.... tylko nie wiem, czy oficjalnie na siebie- czy mam fikcyjnie męża zatrudnić język
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Elmuszka
moderator
moderator


Dołączył: 15 Sie 2010
Posty: 4494

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byłam pewna, że temat się dubluje... a jednak nie!
Karolina, może wyślij pytanie do ZUS "na piśmie"? będziesz miała dowód w razie czego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Elmuszka napisał:
Byłam pewna, że temat się dubluje... a jednak nie!
Karolina, może wyślij pytanie do ZUS "na piśmie"? będziesz miała dowód w razie czego.



Elmuszka- tego się boję- bo jeśli odpowiedzą, że będąc w szkole na urlopie macierzyńskim- przecież w sumie obowiązkowym- NIE MOGĘ prowadzić działalności- kurde, kto wie- może jeszcze mi jakąś kontrolę naślą , a ja nawet wtedy będę ją prowadzić, bo kredyt się sam nie spłaci...

Rozumiesz- od ZUSu, UŚ- wolę jak najdalej, bo moja księgowość również jest tak po łebkach, że aż boli...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kithy
maniak
maniak


Dołączył: 01 Kwi 2012
Posty: 1310

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Elmuszko bo ja kiedyś w temacie o zwolnienie w ciąży pytałam o coś podobnego. Sama pracuję i mam działalność i w sumie też mnie ciekawi jak to będzie jak będę na macierzyńskim. Przecież działalności nie zamierzam zawiesić mimo, że mam jednoosobową firmę.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Elmuszka
moderator
moderator


Dołączył: 15 Sie 2010
Posty: 4494

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale też nie ryzykowałabym decyzji o działalności na podstawie kilku opinii z forum- choćby dlatego, że ZUSy potrafią różnie interpretować ten sam przypadek Confused

Gdybyś była na zwolnieniu w szkole to pewnie i na działalności byś musiała (ja mam etat i część drugiego w innej firmie i z tego co wiem L4 mam brać na obydwie firmy osobno). Ale co do urlopu macierzyńskiego? Nie wiem. Gdzieś czytałam, że w drugiej połówce urlopu można dorabiać na jakis szczególnych warunkach. Może poszukaj tej ustawy i poczytaj?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Pon 14 Kwi 2014, 14:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłam coś takiego :
Pobierając zasiłek macierzyński (nawet czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego) można za to prowadzić działalność gospodarczą - nie ma limitu zarobków. Ważne jednak, by przez cały ten czas opłacana była składka zdrowotna, nie trzeba jednak opłacać pozostałych składek ZUS.



Chyba dobrze interpretuję, że MOGĘ w tym przypadku normalnie prowadzić swoją firmę..?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ciąża, poród, połóg Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group