Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Czy bierzmowanie potrzebne jest aby wziąc ślub kościelny?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 14:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widocznie trzeba znaleźć 'odpowiedni' kościół. Moją siostrzenicę chrzcili u księdza, który słynie z liberalnych poglądów, posiadania dzieci itd. A z drugiej strony jest o nim głośno, bo dużo pomaga, angażuje się w różne akcje - więc tak w sumie powinno być. Bez zakazu posiadania dzieci i nie praca dla pieniędzy, ale też pomoc, zaangażowanie. Żadnych dokumentów nie chciał, nie robił żadnych problemów - ani o to, że rodzice bez ślubu, ani o to jakie mają sakramenty.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 14:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oooo, właśnie co do bierzmowania...

Byłam w niedziele w kościele, na wsi, jak byliśmy u rodziców M. i właśnie ksiądz poruszył tę kwestię. Otóż w małych wioskach bierzmowanie jest raz na kilka lat, zbiera się wtedy młodzież w różnym wieku.
Ksiądz powiedział, że do ślubu i do bycia chrzestnym wcale nie jest to potrzebne, ale.. jeżeli ksiądz widzi że osoby do kościoła chodzą. Jeżeli taka osoba nie ma bierzmowania, bo powiedzmy jeszcze nie zdążyła, to ksiądz wyda pozwolenie na ślub i bycie chrzestnym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
w_chmurach
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 800
Skąd: Katowice

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 15:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dużych miastach jest troszkę inaczej u mnie np. młodzież która idzie do bierzmowania musi zbierać podpisy że byli na mszy i innych nabożeństwach . Już nie wystarczy powiedzieć, że się chodzi teraz na wszystko trzeba mieć dowody. Dla mnie to jest troszkę dziwne, bo to jest wiara i nie powinno się jej przeliczać na ilość podpisów, ale tak się dzieje.
_________________



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie to jest wiara, są tacy co chodzą regularnie do kościoła i im się należy bierzmowanie, ale sa tacy co tylko mówią że chodzą i chcą bierzmowanie dla "papierka". Więc nie dziwię się że księża oczekują jakiś dowodów na ich wiarę....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Majkon27
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Paź 2011
Posty: 195
Skąd: Wszedzie tam gdzie zlo i wystepek..

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 20:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

natalia_w napisał:
Oooo, właśnie co do bierzmowania...

Byłam w niedziele w kościele, na wsi, jak byliśmy u rodziców M. i właśnie ksiądz poruszył tę kwestię. Otóż w małych wioskach bierzmowanie jest raz na kilka lat, zbiera się wtedy młodzież w różnym wieku.
Ksiądz powiedział, że do ślubu i do bycia chrzestnym wcale nie jest to potrzebne, ale.. jeżeli ksiądz widzi że osoby do kościoła chodzą. Jeżeli taka osoba nie ma bierzmowania, bo powiedzmy jeszcze nie zdążyła, to ksiądz wyda pozwolenie na ślub i bycie chrzestnym.


A czy ktoś orientuje się czy można zrobić bierzmowanie trochę w szybszym tempie pytajnikpytajnik właśnie dowiadywałem się na temat bierzmowania i okazało się że moge dołączyć do jakiejś grupy szkolnej i chodzić raz w tyg. na spotkania aż do konca wrzesnia 2012 a na koniec wrzesnia ma się odbyć bierzmowanie, przy czym mam slub 27.10.2012 czyli niecały miesiąc po bierzmowaniu, nie wiem czy potem jeszcze nie będę musiał czekać na wydanie dokumentu i czy zdążę miec papierek na czas... pytajnik
_________________


ADMINISTRATOR Wink

Tylko ten, kto ryzykuje, że posunie się w życiu za daleko, ma szansę przekonać się, jak daleko potrafi zajść
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto 22 Lis 2011, 20:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapytaj księdza.... Tak jak napisałam, nie każdy ksiądz wymaga tego dokumentu.

I jaki niby dokument mają Ci wydawać po bierzmowaniu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
w_chmurach
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 04 Paź 2011
Posty: 800
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sro 23 Lis 2011, 10:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym rozdała te papierki każdemu , niech sobie mają, ważne co się ma w sercu i w głowie.

Mówię stanowcze nie, tym wszystkim podpisom , sama się temu sprzeciwiałam, jak byłam bierzmowana , bo za moich czasów już to było.

teraz nie liczy się czy wyciągniesz coś z nauk kościoła , liczy się papierek.
_________________



Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Majkon27
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Paź 2011
Posty: 195
Skąd: Wszedzie tam gdzie zlo i wystepek..

PostWysłany: Sro 23 Lis 2011, 16:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w_chmurach napisał:
Ja bym rozdała te papierki każdemu , niech sobie mają, ważne co się ma w sercu i w głowie.

Mówię stanowcze nie, tym wszystkim podpisom , sama się temu sprzeciwiałam, jak byłam bierzmowana , bo za moich czasów już to było.

teraz nie liczy się czy wyciągniesz coś z nauk kościoła , liczy się papierek.


Zgadzam się i tak przecież osądzą nas tam na górze uśmiech Ale niestety bierzmowanie muszę miec bo moja narzeczona chce ślub u księdza ze swojej wioski, a jak to bywa na wioskach ksieża są "wymagający".. czasem aż za bardzo oczko
_________________


ADMINISTRATOR Wink

Tylko ten, kto ryzykuje, że posunie się w życiu za daleko, ma szansę przekonać się, jak daleko potrafi zajść
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aiwendil
gaduła
gaduła


Dołączył: 07 Sty 2013
Posty: 493

PostWysłany: Wto 8 Sty 2013, 7:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, ze bierzmowanie jest wymagane chyba, że sprawa dot. osoby niewierzącej.
Z resztą nie wiem o co taki bulwers. Chce ktoś brać ślub w kościele to musi się liczyć z całą procedurą.
Co do zbierania podpisów przez młodzież po mszy to jest to straszne. Widać tutaj, że kościół nie radzi sobie z pewnym problemem. Cieszę się, że ksiądz, który nas prowadził do bierzmowania był w tej kwestii liberalny. Na wstępie zaznaczył, że to kwestia anszego sumienia, czy go okłamujemy. Muszę powiedzieć, że w większości przypadków ta metoda skutkowała.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Wto 8 Sty 2013, 13:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Majkon27 napisał:
Ale niestety bierzmowanie muszę miec bo moja narzeczona chce ślub u księdza ze swojej wioski, a jak to bywa na wioskach ksieża są "wymagający".. czasem aż za bardzo oczko


Masz rację. Ci księża to już sami nie wiedzą, jak uprzykrzyć życie młodym. Nie dość, że trzeba przejść przez tyle niepotrzebnych procedur przed ślubem, to jeszcze wymyślają jakieś bierzmowanie. Przegięcie, żeby od katolika wymagać do sakramentu Ślubu jakichś chrztów, bierzmowań itd. No i po co to komu?...

Kurde, w życiu nie zrozumiem, po co brać ślub w KK, jeśli się tego nie czuje i nie potrzebuje? Bo ceremonia? Polecam ślub w Synagodze- oprawa równie piękna, a na weselu faceci bawią się w gronie facetów i świeżo upieczona żona nawet nie ma prawa powiedzieć: 'nie pij tyle'... uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group