Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Zwyczaje ślubne w różnych regionach kraju
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
magnoliafoto
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 126
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto 5 Lip 2011, 20:47    Temat postu: Zwyczaje ślubne w różnych regionach kraju Odpowiedz z cytatem

Utworzyłam taki temat, bo jestem bardzo ciekawa jakie zwyczaje ślubne i weselne panują w Polsce. A wiem, że jest różnie np. w Łodzi oczepiny trwają zwykle ok. 1 godziny. Niedawno byliśmy w Poznaniu a tam wystarczyło 20 min. Nie było przyśpiewek, orkiestra nie dochodziła do stołów i nie zabawiała gości przy widelcu. W sobotę jedziemy na Śląsk i szczerze mówiąc nie wiem czego się spodziewać. Pierwsze co mnie zaskoczyło to to, że ceremonia w Kościele jest o godz. 14. Od 15 jest wesele... Co nas jeszcze spotka na Śląsku? oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Wto 5 Lip 2011, 22:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczepiny chyba powolutku odchodzą w zapomnienie. Ostatnio coraz częściej mam zapytania o kameralny obiad, skromnie, cicho, bez szaleństwa i oczepin. Najwcześniejsza msza o 13:00, najpóźniej o 18:00. Po mszy spotkanie z gośćmi i poczęstunek w restauracji lub małej sali domu weselnego itp.
Jedno z ostatnich wesel było z oczepinami, które polegały wyłącznie na rzucaniu welonem/ krawatem. Para Młoda przed 24:00 zaczęła żegnać się z gośćmi, którzy już musieli uciekać i tak do końca wesela spędzili czas na pożegnaniach w drzwiach. Czy jest sens jeszcze przedłużać wesela do 5-6 rano?
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
andrzejz
bywalec
bywalec


Dołączył: 01 Lis 2010
Posty: 146
Skąd: Olkusz / Kraków

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 1:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tradycja weselna często związana jest z zabobonem a że mamy XXI wiek i oświecenie to wszelkie gusła, wróżby i przesądy praktycznie zanikły. Jedyne co się mocno trzyma to ta część oczepin w której młody młodej (i na odwrót) wykradają ... wianki, dawno już zresztą utracone oczko No a potem przekazanie pałeczki nowej potencjalnej parze młodych, która dla uciechy gawiedzi jest molestowana przez prowadzącego oczepiny. Oczepiny wieńczą podziękowania dla rodziców i wg tego scenariusza toczy się 99% wesel. Swego czasu zarówno na Śląsku jak i bliżej Krakowa popularne było "zbieranie na wózek" ale ostatni raz to widziałem ze 30 wesel temu.
_________________
Kamerzysta i fotograf ślubny - Kraków - Olkusz - Katowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 7:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbieranie na wózek, wycieczkę, dom itd widuję często, ale o co chodzi z tym wykradaniem...?
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 8:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Mazowszu punktem stałym oczepin jest rzucanie welonem/muchą i zbieranie na wózek. Inne zabawy to wedle uznania. Oczepiny zawsze konczą się tortem. Przed lub po oczepinach jest podziękowanie dla rodziców. Podanie tortu to taki umowny sygnał, że można się powoli zwijać do domu i co mniej wytrwalsi zaczynają się żegnać. Ale z reguły wesele trwa min. do 3.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NutkaMisio
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2011
Posty: 1145
Skąd: Płock

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 8:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My z każdego wesela nie wychodzimy wcześniej niż 6rano uśmiech i mam nadzieję ze u mnie też wszyscy będą się bawić do białego rana:)

Zwyczaje: witanie chlebem pary młodej
Tłuczenie kieliszków
rzucanie wiankiem/muszką
zbieranie na wózek
kradzież panny młodej(tego się boję język z oczkiem)
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agattt
moderator
moderator


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 13577

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 8:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NutkaMisio napisał:

kradzież panny młodej(tego się boję język z oczkiem)
Nie mam pojęcia co to Shocked

U nas ewentualnie jest wykradanie buta pannie młodej, który później musi zostać odkupiony przez młodego. Ale nie jest to jakoś strasznie popularna zabawa, zdarza się raz na 5 wesel.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NutkaMisio
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2011
Posty: 1145
Skąd: Płock

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 9:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

porwanie panny młodej odbywa się po oczepinach. Często zostaje wywieziona na wozie przez część gości. A pan młody ma zadanie ją znaleźć. nie chodzi tu o nie wiadomo jakie ukrywanie panny młodej, tylko o wykupne jakie pan młody za nią daje. wybiera się na poszukiwania z wódką i z duuuuuużą wazówką uśmiech Gdy znajdzie ukochaną wszyscy (chętni) piją z tej wazówki "napój ognisty" oczko
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magnoliafoto
bywalec
bywalec


Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 126
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 9:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O kradzieży Panny Młodej też pierwsze słyszę Shocked
Za to prawie na każdym weselu jest wykradanie panu młodemu buta a młodej podwiązki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Sro 6 Lip 2011, 10:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wykradaniem Młodej raz się spotkałam... goście chyba też widzieli to po raz pierwszy, bo byli przerażeni i zniesmaczeni tym akcentem. Wszyscy uznali, że gość przesadził z % oczko
_________________
"sztuką nie jest to co widzisz, ale to co zrobisz, żeby inni zobaczyli."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group