Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Naturalne Planowanie Rodziny
Idź do strony 1, 2, 3 ... 75, 76, 77  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Pozostałe tematy rodzinne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 17:45    Temat postu: Naturalne Planowanie Rodziny Odpowiedz z cytatem

Jest na forum kilka dziewczyn zainteresowanych naturalnymi metodami regulacji poczęć. Dyskusja na ten temat pojawiała się już w wielu wątkach. Z inicjatywy Lusilli czas najwyższy to trochę uporządkować Smile

Na początek warto wyjaśnić wiele wątpliwości, przekłamań na ten temat.


Najczęściej powtarzane mity o NPR:
1. NPR = kalendarzyk małżeński.
NIE. Kalendarzyk małżeński jest najstarszą metodą naturalnego planowania rodziny. Powstał w latach 20. XX wieku. Opierał się na czystej kalkulacji i nie uwzględniał wieku zmian jakie mogą wystąpić w cyklu. Z tych powodów była to metoda często zawodna. Jednak od tamtego czasu temat NPR się bardzo rozwinął. Obecnie kalendarzyka nikt już nie promuje, jest on raczej wykorzystywany przez środowiska wrogie NPR, jako argument przeciwko nim.

2. Są to metody nieskuteczne.
NIEPRAWDA. Ten mit w dużej mierze łączy się z pierwszym. Mało osób zdaje sobie sprawę, że istnieją inne metody naturalne poza kalendarzykiem. Obecnie pary mają do wyboru wiele skutecznych metod naturalnych, opracowanych w oparciu o najnowsze zdobycze medycyna w dziedzinie ludzkiej płodności oraz obserwacje dziesiątek tysięcy kobiecych cykli.
A oto udokumentowana skuteczność kilka z najpopularniejszych metod:
- metoda Billingsów - 97,1 - 99,5%
- metoda Rötzera - 99,8%
- metoda LAM - 98 - 99,5%
- metoda termiczna - 98,8 - 99,2%

3. Metody naturalne mogą być skuteczne tylko u kobiet o bardzo regularnych cyklach.
NIEPRAWDA. Ten mit jest kolejnym reliktem mitu pierwszego. Dzisiejsze metody NPR rozpoznają płodność na podstawie aktualnych symptomów, bieżących obserwacji. Regularność cyklu nie ma najmniejszego wpływu na łatwość określenia dni płodnych.

4. Codzienne obserwacje są uciążliwe.
Pamiętać o tym, aby codziennie rano zmierzyć temperaturę na pewno nie jest trudniejsze, niż codzienna pamięć o przyjmowaniu pigułki. A sama czynność zajmuje 1 minutę. Każdego dnia myjemy zęby, kąpiemy się, wykonujemy makijaż. Zajmuje to dużo więcej czasu, ale przyzwyczajenie sprawia, że o tym nie myślimy. Dokładnie tak samo jest po jakimś czasie z użyciem termometru, staje się to jednym z wielu codziennych "rytuałów".

Najważniejsze plusy NPR:
- wysoka skuteczność, nieodbiegająca od skuteczności najpopularniejszych, "szanowanych" metod antykoncepcji jak prezerwatywa czy tabletka antykoncepcyjna
- oszczędność finansowa - cena termometru: ok. 15 zł (posłuży wiele lat), wydrukowanie karty obserwacji cyklu to kwestia kilku groszy miesięcznie
- nie ma żadnych skutków ubocznych dla zdrowia
- jest przydatna nie tylko przy okładaniu poczęcia, ale również przy staraniu się o dziecko
- pozwala na wczesną diagnostykę chorób kobiecych
- zwiększa wiedzę o własnej płodności
- nie budzi najmniejszych moralnych wątpliwości
_________________


Ostatnio zmieniony przez Juliette dnia Nie 28 Lis 2010, 9:54, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nimfa
moderator
moderator


Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 10588

PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 22:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powiem wam jedno...ja wielka i zagorzała przeciwniczka NPR dzięki Wami i forum coraz bardziej się skłaniam to przejścia właśnie na NPR.
Teraz chcemy mieć dziecko z mężem ale myślę, że później też się zdecyduję właśnie na NPR. Raz oszczędność, dwa - zdrowiej, trzy - nie lubie prezerwatyw lol

więc wielkie dzieki dziewczyny za oświecenie mnie (zawszew NPR kojarzyło mi się z kalednarzykiem lol )
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
monika1
guru
guru


Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 4301
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 22:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podobnie jak Nimfa dziękuję za wątek i proszę o więcej uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Vella
gaduła
gaduła


Dołączył: 19 Paź 2010
Posty: 349
Skąd: Lublin -> Warszawa

PostWysłany: Sob 27 Lis 2010, 23:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja przeciwniczką nie jestem i nigdy nie byłam.
Ale ciesze sie, ze przy punkcie czwartym nie znalazł się czerwony napis oczko
To czy takie zabiegi sa uciążliwe czy nie, to już kwestia indywidualna. A minutę to może trwa pomiar, wyliczenia i wykresy zajmują już nieco więcej czasu, zwłaszcza gdy jest wiele zmiennych.
_________________
4 grudnia 2010. No to mam już z głowy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Nie 28 Lis 2010, 11:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo się cieszę dziewczyny, że powoli inaczej patrzycie na tę sprawę Smile

Porcja kolejnych "ciekawostek":

Czy wiesz, że... ?
- metody NPR są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). WHO zaleca promowanie metod naturalnych i włączenie ich w programy nauczania w dziedzinie zdrowia i wychowania
- dzięki obserwacjom NPR kobieta może z kilkunastodniowym wyprzedzaniem przewidzeń dzień wystąpienia miesiączki, nawet jak jej cykle są nieregularne
- NPR jest pomocne parom mającym problem z poczęciem dziecka lub wręcz uznawanych za niepłodne, pomaga znaleźć przyczynę trudności z zajściem w ciążę i określa dni najwyższej płodności
- pary dzięki wykresom temperatury już 3 tygodnie po zapłodnieniu wiedzą czy stworzyli "małego człowieczka", eliminują w ten sposób stres związany z zastanawianiem się czy to jeszcze spóźniająca się miesiączka, czy już dzidziuś; nie muszą też wydawać pieniędzy na testy ciążowe Wink
- NPR zmniejsza ryzyko uszkodzenia dziecka na skutek niewiedzy o poczęciu (styczność z chorobami zakaźnymi, wykonywanie niekoniecznych w danym czasie badań rentgenowskich, nieodstawienie niektórych leków z uwagi na ciążę)
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
monika1
guru
guru


Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 4301
Skąd: zachodniopomorskie

PostWysłany: Nie 28 Lis 2010, 11:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najbardziej mnie przekonuje ta szybka wiedza o poczęciu. Jednak metodę tą, chciałabym zastosować głównie po to by począć dziecko. We wrześniu odstawiłam pigułki, mam nadzieję, że miesiączka w tym miesiącu będzie już regularnie. Jeśli tak to zaczynam od nowego roku obserwacje cykli, aby w wakacje począć uśmiech
I kto wie, czy przy niej nie zostanę uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dorotam
guru
guru


Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 3470
Skąd: :))

PostWysłany: Nie 28 Lis 2010, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juliette napisał:


Czy wiesz, że... ?

- pary dzięki wykresom temperatury już 3 tygodnie po zapłodnieniu wiedzą czy stworzyli "małego człowieczka", eliminują w ten sposób stres związany z zastanawianiem się czy to jeszcze spóźniająca się miesiączka, czy już dzidziuś; nie muszą też wydawać pieniędzy na testy ciążowe Wink
- NPR zmniejsza ryzyko uszkodzenia dziecka na skutek niewiedzy o poczęciu (styczność z chorobami zakaźnymi, wykonywanie niekoniecznych w danym czasie badań rentgenowskich, nieodstawienie niektórych leków z uwagi na ciążę)


a mnie akurat te ciekawostki najmniej przekonują(w przeciwieństwie do innych informacji )...

.bo jako osoba ,która nie stosuje wykresów temperatury... czas 3 tyg po nie jest wcale wczesny.. ja mam owulację ok 15-16 dzień cyku. cykl 28 dniowy.. więc już ok 12 dnia po zapłodnieniu mogę zrobić test ciążowy a ok 15 dnia beta. więc przewaga czasowa jest.

co do ostatniego punktu... pewności zapłodnienia nie ma się w żadnej metodzie. więc tak naprawdę żadna metoda nie zmiejsza ryzyka. zmniejsza je tylko nasza świadomość... czyli.. jeśli staramy się o dzidziusia to odłożenie w czasie takich badań itd. do czasu aż wykonamy test.. czy też jak wynika z tej metody temp. wzrośnie.


jednakże nie neguję tej metody ( jakby ktoś tak odbierał mój post)
i sama przy ostatnich staraniach może nie mierzyłam temperatury..ale trochę obserwowałam swój organizm. no niestety dzidzi tym razem nie ma..ale z pewnścią do tych obserwacji wrócę w czasie najbliższych starań w wakacje.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Nie 28 Lis 2010, 15:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dorotam napisał:
bo jako osoba ,która nie stosuje wykresów temperatury... czas 3 tyg po nie jest wcale wczesny.. ja mam owulację ok 15-16 dzień cyku. cykl 28 dniowy.. więc już ok 12 dnia po zapłodnieniu mogę zrobić test ciążowy a ok 15 dnia beta. więc przewaga czasowa jest.

Trzy tygodnie od poczęcia ma się 100% pewności, że jest ciąża. Symptomy ciąży oczywiście są już dużo wcześniej na wykresie widoczne Wink

dorotam napisał:
co do ostatniego punktu... pewności zapłodnienia nie ma się w żadnej metodzie. więc tak naprawdę żadna metoda nie zmiejsza ryzyka. zmniejsza je tylko nasza świadomość... czyli.. jeśli staramy się o dzidziusia to odłożenie w czasie takich badań itd. do czasu aż wykonamy test.. czy też jak wynika z tej metody temp. wzrośnie.

W tym punkcie chodziło o parę, która nie stara się o dziecko, ale też specjalnie nie uważa. Kobieta może ciąży nie podejrzewać i np. wypić alkohol, a mierząc temperaturę chcą-nie chcą taką wiedzę zdobywa i może uniknąć rzeczy szkodzących wczesnej ciąży.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dorotam
guru
guru


Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 3470
Skąd: :))

PostWysłany: Nie 28 Lis 2010, 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twoja odpowiedź zupełnie mnie nie przekonuje w tych kwestiach uśmiech
ale już nie chcę tu polemizować...bo myślę,że to by się za długo ciągnęło oczko



a jak jest w przypadku przeziębienia i podwyższonej temperatury przez kilka dni?? wtedy cały wykres się "sypie" ? i trzeba do następnej miesiączki czekaćpytajnik czy wtedy bazuje się na obserwacji śluzu ?
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lady_S.
guru
guru


Dołączył: 10 Sie 2009
Posty: 4114

PostWysłany: Nie 28 Lis 2010, 21:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każda metoda ma zarówno swoje plusy jak i minusy. Naturalne planowanie rodziny bardzo mi się podoba,ale trzeba troszkę samodyscypliny,a nie tak jak ja wstawać o różnych godzinach i nawet pobudka na minutę wczesnym rankiem jest dla mnie koszmarem. Przypuszczam,że zasnęłabym z termometrem Very Happy Odkąd współżyłam z moim mężem stosowaliśmy prezerwatywy,ale po czasie odstawiliśmy je na bok i przy mojej jako takiej wiedzy na temat swojego ciała nie wpadliśmy przez 1,5 roku. Cztery m-ce przed ślubem zaczęliśmy się starać o bobasa już tak serio i przy 4 cyklu się udało.
Moje dwie ciotki stosowały metodę naturalną o której piszecie i z jej efektów nie są zadowolone,bo po 1 mają jedna 7 a druga 9 dzieci i różnica między nimi nie wyszła tak jak chcieli,bo niestety rzekomo dni bezpieczne często okazywały się dniami dzięki którym płodziło się kolejne dziecko. Teraz z racji wieku przeszły na tabletki. Heh różnie bywa.

Jak pisałam metoda mi się podoba,ale trzeba troszkę chęci i motywacji do systematyczności uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Pozostałe tematy rodzinne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 75, 76, 77  Następny
Strona 1 z 77

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group