Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Wiek obojga partnerów ;)
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anioleczek
bywalec
bywalec


Dołączył: 05 Lip 2011
Posty: 208
Skąd: Polska.

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 3:15    Temat postu: Wiek obojga partnerów ;) Odpowiedz z cytatem

Kochane, nie mam pojęcia czy taki temat już był podjęty na forum czy też nie, a "szukaczki" coś za umiejętnie nie umiem opanować..

No jak w temacie uśmiech więc jak to jest z wiekiem obojga partnerów? Babcia mówiła mi, że by wziąć ślub konkordatowy kobieta musi mieć ukończone 18 lat, a mężczyzna 21.. Jak to wygląda przy cywilnym? Czy jest taka sama granica wieku? Czy wymóg jest taki po prostu, że oboje muszą mieć ukończone 18 lat (nie licząc kobiet w ciąży, które mogą od 16 roku życia zawrzeć związek małżeński)?
Ja jestem na prawdę laikiem w tej sprawie, a chciałabym wiedzieć coś więcej, tym bardziej, że oboje z partnerem planujemy ślub kościelny i cywilny,ale chyba w odwrotnej kolejności, jak na razie.. uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 7:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy cywilnym jeżeli nic się nie zmieniło, to mężczyzna ma mieć 21 a kobieta 18. W przeciwnym razie musi być chyba zgoda rodziców i sądu, to samo przy ciąży.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 9:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdaje się, że kilka lat temu wyrównano minimalny wiek do zawarcia związku małżeńskiego dla obojga do 18 lat, więc już zgoda rodziców nie obowiązuje.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalia_w
moderator
moderator


Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 4298
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 9:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aniołeczek a skąd u Ciebie takie pytanie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 10:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oboje 18 lat i ewentualnie kobieta po 16, która uzyska zgodę sądu (ciąża nie jest z nią równoznaczna, nie jest też jedynym powodem).
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nheledore
moderator
moderator


Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 6798
Skąd: K/T

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 11:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak było kiedyś i chyba nawet jeśli szło o ślub kościelny. Teraz zarówno w kościele jak i w urzędzie trzeba mieć skończone 18 lat.
W momencie, gdy potrzeba- z różnych przyczyn- w urzędzie od 16. r.ż za zgodą sądu, a w Kościele- dwoje ludzi po bierzmowaniu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serduszkox
guru
guru


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 6453

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas ksiądz powiedział że bieżmowanie nie jest potrzebne do zawarcia ślubu, wystarczy być ochrzczonym.
_________________
Pewności nie ma, ale jest szansa.. uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Anioleczek
bywalec
bywalec


Dołączył: 05 Lip 2011
Posty: 208
Skąd: Polska.

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

natalia_w napisał:
Aniołeczek a skąd u Ciebie takie pytanie?


Z czystej ciekawości po prostu:) Gdy ja będę wychodziła za mąż, będę już dużo ponad dolną granicą wiekową [bo już ją przekroczyłam] uśmiech Ale wiele jest osób, które po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego jak jest, w tym ja także uśmiech Bo słyszałam kilka różnych wersji, każdy mówił co innego, więc postanowiłam zająć się tą sprawą, mam nadzieje, że ten wątek będzie przydatny i każdy będzie mógł się dowiedzieć jakichś istotnych informacji na ten temat uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasia Katarzynka
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 31 Sie 2010
Posty: 572
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 14:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

serduszkox napisał:
U nas ksiądz powiedział że bieżmowanie nie jest potrzebne do zawarcia ślubu, wystarczy być ochrzczonym.

Tak jest. Mój kolega ksiądz mi też tak powiedział. Jednakże księża wolą, aby bierzmowani było i często, chociaż bezpodstawnie, odmawiają udzielenie ślubu.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Pon 22 Sie 2011, 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kasia Katarzynka napisał:
serduszkox napisał:
U nas ksiądz powiedział że bieżmowanie nie jest potrzebne do zawarcia ślubu, wystarczy być ochrzczonym.

Tak jest. Mój kolega ksiądz mi też tak powiedział. Jednakże księża wolą, aby bierzmowani było i często, chociaż bezpodstawnie, odmawiają udzielenie ślubu.


Nie wiem jak to wygląda formalnie, bo nie interesowałam się na tyle, żeby sprawdzać regulacje, ale podobno jeżeli osoba nie jest ochrzczona to wiadomo, nie musi mieć, a jeśli jest po jakimś sakramencie, czyli dla nich wierząca to musi mieć. Może kwestia wystąpienia z kościoła i wzięcia ślubu z osobą niewierzącą wchodzi w grę?

No chyba, że mówienie że jest wymagane to kolejny sposób na uprzykrzenie młodym załatwiania/ tudzież dodatkowy zarobek;p
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group