Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

świeczka podczas mszy ślubnej???
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ruda_wiewiórka
moderator
moderator


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 12149
Skąd: Ze Stumilowego lasu :)

PostWysłany: Pon 16 Kwi 2012, 10:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heart a czemu służą te korony?
a świeczki tak całą msze się trzyma? podczas przysięgi itd też?
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heart_bibish
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 608
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 16 Kwi 2012, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ruda_wiewiórka napisał:
heart a czemu służą te korony?
a świeczki tak całą msze się trzyma? podczas przysięgi itd też?


To wszystko to symbolika:
Korona jest symbolem królestwa niebieskiego i nagrody dla nowożeńców. Oznacza również koronę cierniową Chrystusa - małżeństwo staje się więc drogą ku zbawieniu. Wino pite z jednego kielicha symbolizuje wspólnotę losu. Większość czynności wykonywana jest po trzy razy w imię Świętej Trójcy.

W skrócie :
Rodzice, czasem też dziadkowie, błogosławią i dają synowi czy córce ikonę, która zabierana jest do cerkwi ( moja mama zajmuje się pisaniem ikon i będzie dla nas pisała). Czekają w przedsionku na batiuszkę (duchowny prawosławny), który ich wprowadzi dalej. Batiuszka wprowadza młodych, daje im zapalone świece, wykonując przedtem dłonią trzy razy znak krzyża. Teraz czas na zaręczyny ( to ciekawe bo najpierw batiuszka wkłada obrączki tylko do połowy palca i to są tzw zaręczyny). Batiuszka trzykrotnie powtarza formułę zaręczyn, daje do pocałowania obrączkę i zakłada ją na palec pana młodego, później powtarza to samo z panną młodą. Po krótkiej modlitwie prowadzi zaręczonych na środek cerkwi, przed stolik, na którym leży krzyż i ikona. Świadkowie mężczyźni (każde z narzeczonych ma parę świadków) idą za nimi. Wszyscy stają na tkanej płachcie, na której leży kawałek białego lnianego płótna, ozdobionego liśćmi paproci. Batiuszka pyta narzeczonych, czy chcą się poślubić i czy nie obiecali poślubić kogoś wcześniej. Trzykrotnie powtarza formułę zaślubin- nie ma typowej przysięgi, właściwie mówi się tylko "tak" i "nie" . Batiuszka podaje korony świadkom stojącym za młodymi. Ci będą trzymali korony prawie do końca ceremonii nad głowami młodych. Pan młody wyjmuje białą chustkę, którą batiuszka przewiązuje obojgu ręce, przykrywa je częścią swojej szaty i, trzymając w lewej ręce krzyż, prowadzi ich trzykrotnie wokół stołu stojącego na środku cerkwi. Świadkowie idą za nimi, trzymając korony i starając się jak najdłużej ciągnąć za sobą kawałek białego płótna, aby „wyciągnąć” jak najwięcej starych panien z ich samotnego stanu ( to mnie trochę stresuje:) . Przechodząc przed ołtarzem skłaniają głowy. Świeczek już wtedy nie mają w rękach z tego co mi wiadomo. Po trzecim okrążeniu stołu batiuszka rozwiązuje chusteczkę i zabiera korony. Idzie z młodymi przed Rajskie Drzwi (drzwi w ikonostasie są w ścianie, na której zawieszone są ikony, oddzielającej ołtarz od reszty cerkwi). Tu błogosławi ich ikonami przywiezionymi z domu. Korony nie są zbyt ciężkie, ale trzymanie ręki w takiej pozycji daje ostro w kość także zmienia nie się ręce co jakiś czas.
_________________


zapraszam na mojego bloga www.white-bride.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KathyLaPoz
maniak
maniak


Dołączył: 24 Sty 2012
Posty: 1480
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 16 Kwi 2012, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heart_bibish Ciekawy jest obrządek prawosławny. Pewnie dlatego, że mało znany (dla mnie osobiście). Mimo że u nas w mieście (Pomorze Zachodnie) niedawno została wybudowana cerkiew, to ja odbieram to jako ciekawostkę. Odczuwam, że w innych miejscach kraju taka wieloreligijność nie jest odbierana jako coś niezwykłego...
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heart_bibish
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 608
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 16 Kwi 2012, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KathyLaPoz napisał:
heart_bibish Ciekawy jest obrządek prawosławny. Pewnie dlatego, że mało znany (dla mnie osobiście). Mimo że u nas w mieście (Pomorze Zachodnie) niedawno została wybudowana cerkiew, to ja odbieram to jako ciekawostkę. Odczuwam, że w innych miejscach kraju taka wieloreligijność nie jest odbierana jako coś niezwykłego...


Na Podlasiu lub w Beskidzie Niskim nie jest to nic niezwykłego. W Krakowie z którego pochodzę nie jest to typowe, jest tylko jedna cerkiew i podobno batiuszka nie cieszy się dobrą opinią. Z tym, że na Podlasiu jest walka o wiernych i dużo formalności jeśli chodzi o takie śluby a w Beskidzie pełen luz ( na naszym ślubie będzie też ksiądz katolicki ). Znam przypadki (właśnie z Podlasia) że Młodzi musieli podpisywać deklarację że będą wychowywać dzieci w wierze katolickiej a potem to samo w cerkwi. I inaczej nie dostali by zgody na ślub. W taki sposób robi się sztuczne podziały i zmusza się ludzi, aby zaczynali małżeństwo od kłamstwa bo przecież nie można ochrzcić dziecka i tu i tu. U nas na szczęście tak nie będzie. Poza tym mimo, że jeśli chodzi o obrządek różnice są ogromne, to jeśli chodzi o samo wyznanie to są bardzo małe...
np katolicy- Duch święty pochodzi od Ojca i Syna, prawosławni- pochodzi tylko od Ojca uśmiechuśmiechuśmiech itp.

Poza tym dla mnie chrześcijanie to jedno wyznanie i nie powinno być takich podziałów. My obchodzimy święta dwa razy - i katolickie i prawosławne i tak zostanie. Dzieci ochrzcimy tam gdzie uznamy za stosowne i wychowamy w wierze chrześcijańskiej i szacunku do innych wyznań.
_________________


zapraszam na mojego bloga www.white-bride.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KathyLaPoz
maniak
maniak


Dołączył: 24 Sty 2012
Posty: 1480
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pon 16 Kwi 2012, 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie obcowanie różnych wyznań uczy tolerancji, co mi osobiście ogromnie się podoba. Jednak stwarza również okazje do zachowań odwrotnych, nietolerancyjnych.
Bardzo podoba mi się to, że na południu Polski można bardzo często spotkać przydrożne kapliczki. W naszym regionie to rzadkość (głównie istnieje w formie krzyża).
A żeby nie offtopować: u nas nie było mowy o świecy podczas ślubu. Nigdy wcześniej nie słyszałam o czymś takim. Świece kojarzą mi się bardziej z obrządkiem prawosławnym właśnie, a nie rzymsko-katolickim.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
annna
guru
guru


Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 4922
Skąd: Katowice

PostWysłany: Sro 18 Kwi 2012, 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heart_bibish napisał:
My obchodzimy święta dwa razy - i katolickie i prawosławne i tak zostanie. Dzieci ochrzcimy tam gdzie uznamy za stosowne i wychowamy w wierze chrześcijańskiej i szacunku do innych wyznań.


tzn. że jedno z Was jest wyznania prawosławnego, a drugie rzymskokatolickiego? Czy coś źle zrozumiałam? oczko Fakt, różnice w samych obrządkach ogromne, ale to jest fascynujące! Uwielbiam dowiadywać się takich rzeczy uśmiech

Podobnie - żeby nie offtopować, u nas nie będzie świeczek. Byłam na jednym weselu, dawno, na wsi i tam PM mieli świeczki, ale w moim kościele na szczęście nie ma tej tradycji uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ruda_wiewiórka
moderator
moderator


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 12149
Skąd: Ze Stumilowego lasu :)

PostWysłany: Czw 19 Kwi 2012, 14:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wow heart niesamowite uśmiech dziękuję za wyjaśnienie uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
heart_bibish
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 608
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 19 Kwi 2012, 16:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja jestem katoliczką, M jest prawosławny. U niego w domu mama jest prawosławna, tata katolik, ale dzieci chrzczone w cerkwi. Obchodzą zarówno święta katolickie jak i prawosławne, a święta są takie same (Wielkanoc i Boże ?Narodzenie) uśmiech To jest świetny sposób jak zadowolić rodziców- na katolickie do mnie do domu, na prawosławne do niego uśmiech
_________________


zapraszam na mojego bloga www.white-bride.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kasztanowa
guru
guru


Dołączył: 09 Sty 2012
Posty: 11191

PostWysłany: Czw 19 Kwi 2012, 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heart_bibish napisał:
To jest świetny sposób jak zadowolić rodziców- na katolickie do mnie do domu, na prawosławne do niego uśmiech

Faktycznie, tu macie spore udogodnienie Smile
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group